Sastamalan lauantai-illan nokkakolarin tutkinta on edennyt.
Poliisi sai illalla kello 19.17 tehtävän 35-vuotiaan miehen kotiin Nokialla perheriidan vuoksi. Ennen kuin partio ehti paikalle, ilmoitti epäillyn perheenjäsen hätäkeskukseen kello 19.21, että mies oli poistunut paikalta autolla.
Seuraava ilmoitus poliisille tuli kello 19.35 siitä, että jokin auto oli törmännyt tien vieressä olleeseen betoniseen kaivonrenkaaseen. Auto oli poistunut paikalta, mutta sen osia ja rekiterikilpi oli jäänyt maahan. Tässä vaiheessa autoa tavoittamaan oli lähtenyt Nokialta useita poliisipartioita.
Poliisi sai kello 19.35 ilmoituksen, että tumma pakettiauto oli ajanut vastaantulevien kaistalla valtatiellä 12. Ilmoittaja oli joutunut tekemään väistöliikkeen estääkseen onnettomuuden. Tila-auto oli tuolloin etupäästään lähes pimeä, vain toisen puolen huomiovalo paloi.
Seuraavaksi poliisille tuli ilmoitus nokkakolarista kello 19.40. Turmassa kuoli kaksi 17-vuotiasta nuorta, jotka olivat liikkeellä mopoautolla.
Kolarilla oli useita silminnäkijöitä, joiden kertomuksista ilmenee, että mies ohjasi auton tarkoituksella vastaantulevien kaistalle. Tämän hetken tiedon mukaan epäilty ei ajanut erityistä ylinopeutta törmäyshetkellä. Ajonopeutta törmäyshetkellä selvitetään edelleen.
Epäilty otettiin kiinni kolaripaikalta ja hänet toimitettiin sairaalaan. Hänen vammansa olivat lieviä. Epäilty siirretään poliisin tiloihin tämän päivän aikana.
Poliisi on kuulustellut epäiltyä eilen. Mies on kertonut kuulusteluissaan, että hänen tarkoituksensa oli surmata itsensä ajamalla päin vastaan tulevaa autoa. Hän on sanonut, ettei ymmärtänyt vastaan tulleen auton olleen mopoauto, vaan luuli sitä isommaksi kulkuneuvoksi. Mies ei muista kaikkia tapahtumia tarkkaan.
Epäilty puhalsi alkometriin lukeman 1,42 promillea. Lisäksi mies on kertonut syöneensä hänelle määrättyjä lääkkeitä. Epäilty on kärsinyt mielenterveysongelmista. Hän on ollut itsetuhoinen myös aikaisemmin.
Poliisi esittää epäiltyä tiistaina vangittavaksi.