
Kun kaupunki sulki Sammaljoelta kirjaston 2009, eivät kyläläiset jääneet surkuttelemaan. Silloinen kyläseura avasi pienen kyläkirjaston Sampolaan heti seuraavana vuonna.
Sunnuntaina 7. toukokuuta Sammaalla juhlittiin uuden kyläkirjaston avajaisia. Sen osoite on edelleen Sampolassa, mutta nyt kävijät ohjataan toiselle puolelle talon yläkertaa.
“Aiemmin tilassa oli muun muassa kangaspuita. Ne siirtyivät nyt siihen pienempään koppiin, josta kirjasto muutti tänne”, esittelevät nuorisoseuran puheenjohtaja Karoliina Helminen ja hallituksen jäsen Jaana Korpi.
Tilaa on nyt niin paljon enemmän, että kirjastoon mahtuvat hyllyjen lisäksi vaivatta sohva, pöytäryhmä ja keskellä huonetta paraatipaikalla seisova biljardipöytä. Ikkunoita koristavat uudet verhot, pöydälle on hankittu vahakangas ja sohvalle sohvatyynyt.
Tilasta on pyritty tarkoituksella luomaan mahdollisimman houkutteleva. “Toivomme, että tästä muodostuisi avoin kohtaamispaikka kaikille kyläläisille”, Helminen vahvistaa.
Kirjaston aineisto on järjestetty säntillisesti. Sisäänkäynnin luota löytyvät uutuudet ja lasten dvd-levyt. Niiden jälkeen pääsee käsiksi kotimaisten kirjailijoiden tuotantoon. Tietokirjat ovat saaneet oman hyllynsä takaseinältä, lasten- ja nuortenkirjat ulkomaisten kaunokirjailijoiden vierestä.
Helminen ja Korpi kertovat, että aineistoa karsittiin muuton yhteydessä. “Osa kirjoista on yhä kaupunginkirjaston peruja, mutta uusia hankitaan vuosittain. Tänä vuonna kaupungin myöntämällä kohdeavustuksella ostettiin uutuuksia avajaisiksi.”
Lainat Sammaljoen kyläkirjastossa merkitään vapaamuotoisesti ruutuvihkoon. Karoliina Helmisen mukaan aineiston laina-aika on periaatteessa kuukauden, mutta ketään ei vielä ole sakotettu myöhästymisestä.
“Ruutuvihko on toiminut hyvin. Itsepalvelusysteemi antaa liikkumavaraa, ja sen ansiosta kirjoja voi poiketa lainaamassa vaikka samalla, kun on ollut Sampolassa pelaamassa sählyä”, Jaana Korpi kertoo.
Sammaljoellakin uutuuskirjat ovat haluttua tavaraa. Nyt nuorisoseura pohtii, voisiko aineiston varalle kehitellä jonkinlaisen varausjärjestelmän.
Kyläkirjasto on avoinna kerran viikossa, tunnin joka torstai-ilta. Lisäksi siellä järjestetään kuukausittain kyläkahvit. Viime torstaina ovi kävi tiuhaan. Parhaimmillaan kirjastossa parveili kymmenkunta kyläläistä pikkulapsista eläkeläisiin.
Väkimäärä sai nuorisoseuran puheenjohtajan suupielet kääntymään hymyyn. “Näyttää todella hyvältä, toivottavasti ovi käy jatkossakin yhtä ahkerasti.”
