Sastamalalaisen V. Hukkanen Oy:n kalanvienti Kiinaan on myötätuulessa. Kiinan viranomaisilta on tullut jo positiivinen viesti.
”Siinä sanotaan, että vientiasia on kunnossa, kun Suomen viranomaiset hyväksyvät meidät vientikelpoiseksi Kiinan vientiyritykseksi. Eli odotamme Elintarvikevalvontavirastolta ja Maa- ja metsätalousministeriöltä myönteistä ratkaisua”, kertoo toimitusjohtaja Veijo Hukkanen.
Häntä hieman ihmetyttää se, että Suomen päässä asiat liikkuvat hitaasti.
”Nyt tietenkin on kesäloma-aika, mutta siitä huolimatta. Suomihan tarvitsee vientiyrityksiä, joten asioitten käsittelyn pitäisi kyllä olla melko ripeätä. Tuntuu siltä, että Eviran ja ministeriön yhteistyö ei suju kovinkaan jouheasti.”
Hukkasella on Kiinassa jo edustaja, joka valmistelee kauppoja. Tukkureita on tulossa Suomeen tutustumaan yritykseen.
”Alkuun tietenkin haluaisin viedä Kiinaan kotimaista hyvälaatuista kirjolohta. Sen tuntuu heitä kiinnostavan. Lisäksi tavoittelemme tietenkin kalajalosteiden vientiä”, toteaa Veijo Hukkanen.
Yhtiö odottaa miljoonakauppojen syntyä Kiinaan. Raakakalan vienti ei vielä juurikaan vaikuta työntekijämäärään.
”Jos kalajalosteita alkaa mennä, sitten tarvitsemme lisää ihmisiä. Koneita ja laitteita meillä on riittävästi.”
Kalaneuvos-tuotteistaan tunnettu V. Hukkanen Oy täytti tänä vuonna 40 vuotta. Liikevaihtoa yhtiö hieroo vuodessa yli 50 miljoonaa euroa.
Hienoa! Harmi vaan, että Suomi on kiinni heinäkuussa. Virkamiehet ja -naiset lomailevat heinäkuun ja yrittäjät ja muut liiketoimintaa vastuullisesti pyörittävät kärsivät. Aina jos vientiin avautuu paikka, niin asiat pitäisi hoitaa ripeästi ilman hidastavaa byrokratiaa.
Että jos Kiinassa kaikki ok ….mihin tarvitaan Eviraa ja Elyä…
Hienoa että virkamiehillä (naisilla nykyään) on 8 viikon vuosilomat ja sitten ihmetellään kun ei kukaan ole töissä.. Muutenkin tätä porukkaa justiin saisi karsia kovalla kädellä, ely keskuksista voisi aloittaa.
Taas syytetään byrokratiaa turhasta, todennäköisesti lafka ei ole jaksanut toimittaa papereita ajoissa. Toiseksi, miksi kiinalaiset ostaisivat kalaa Suomesta? Heillä on meri siinä vieressä. Tulee tämäkin lafka menemään konkkaan tuon takia
Oho, aika hurjaa että tuonlaisella negatiivisuudella varustettu viitsii vielä kirjoittaa kommentin. Koska eihän siitäkään mitään hyötyä ole. Saatika viitsii hengittää 😀
Negatiivisuus ja realismi ovat kaksi eri asiaa. Tiedoksi vain penalle
Heh. Tai sitten sulle negatiivistuus on realismia. Toisille ei ole, onneksi.
Ostaisitko sinä jäädytettyä vanhaa kalaa jos vieressä on meri täynnä tuoretta tavaraa?
40 vuotta vanha yritys! Tuskin konkurssi häämöttää. Katso kaupparekisteristä tilinpäätöstiedot ja pyydä jota kuta tulkitsemaan.
40 vuotta vanha yritys! Tuskin konkurssi häämöttää. Katso kaupparekisteristä tilinpäätöstiedot ja pyydä jota kuta tulkitsemaan.
– Kiinassa on paljon syöjiä, ruokaa ei tahdo riittää.
– Kiinassa on paljon ruokaväärennöksiä – länsimaiseen ruokaan luotetaan
– Lämpimässä meressä ei välttämättä lohikala halua olla => vaikea kalastaa
Positiivisuutta peliin, osat ovat vaihtumassa – Kiina rikas – länsi köyhä. 🙂
Siinä meren lähistöllä asuu miljardeja ihmisiä.
Soittavatko ylikalastus ja saasteet mitään kelloja?
Ole realisti mutta älä tyhmä.
Only in Finland. Hävettää tällänen kommunismi. Koittakaa nyt keksiä jos vielä jotain lupia sais lisää. 🙁
Kaikki lupavirastothan tuntuvat jäykistäneen itsensä työpaikan säilymisen toivossa kipsiin heinäkuuksi. Jopa eduskunta. Kaikissa muissa töissä otetaan lomittajat ja hommat toimivat tarvittaessa ketterästi, niin kuin pitääkin.
Olen sitä mieltä, että sitä kalaa voisi myydä vähän halvemmalla ihan täällä kotimaassa. Ostaisin mieluusti sitä kalaa useammin Hukkaselta, mutta kun tarjouksia ei juurikaan ole.
Kylänäinon!
Miksi yrittäjä möisi jotain halvalla jos voi myydä sen kalliimmalla? Ei almuilla makseta työtekijöiden palkkoja!
Ei missään voittoa tuottavassa yrityksessä ole kaikki samaan aikaan lomalla. Virastoissa on. Pari hassua ressukkaa jätetään pahoittelemaan viivettä.
Lisäksi järjetöntä että Suomessa kaikkien on yhä oltava lomalla juuri heinäkuussa joka on yksi kiireisimpiä kuukausia vientiyrityksissä, muun Euroopan lomakuukausi on elokuu ja sitä ennen jokainen haluaa saada pöytänsä tyhjäksi..
Niin missä se on kuulutettu ja vahvistettu, että lomakuukauden pitää olla juuri elokuu?
Kai sitä voidaan ( ja pitäisikin) muutakin kuukautta harkita ! Johan oomme pohjoismaalaiset saaneet tuta, mitä on ainainen kellojensiirtohömpötyskin…
Mutta niin se kait on, että suomalaiset mepit on niitä, jotka Brysselissä ovat aina jämptisti tekemässä, kokousta aloittamassa tarkalleen, muut ne viipyilee, eivätkä oo niin pilkuntarkkoja…
Oikeesti , miksi Suomi EI TOIMI 12/12 )v. Suomen (hallituksen/yritysten) lomien aikana talous elää! Rakennemuutos alkakoon joustavasti pyörivästä taloudesta 12/12.
Haloo OLLI REHN! : Voisiko ministeri toimia? — Kalaakin voi myydä sekä lähelle että kauas. Jos asiakas on valmis ostamaan vaikka Kiinasta asti, on tarjolla ilmeisesti pelvelua, josta kannattaa maksaa.
Apuun Olli Rehn: Katiskass on 10 haukee ja 2 ahventa. Rapumerrat on viel kokemati
Ja on huomattu, että justiin joulu- talvi- ja kesälomien edellä juntataan läpi henkihieverissä lakeja , jotka ovat ihan päinper…ustuslakia…
Virkamiehillä on Suomessa liian suuri valta, iso palkka ja pitkät lomat. He pystyvät jarruttamaan oikeastaan mitä asiaa tahansa. Valta on heille luisunut vuosien varrella eikä sitä tunnu saavan kukaan pienennettyä.
Justiin noin. Virkamiehet tekevät itsensä korvaamattomiksi. Vaikeuttavat kaikkea sujuvaa toimintaa. Toimivat ehkä lakien mukaan, mutta ovat vaikuttaneet lakeihin. Ainoa motiivi on säilyttää hyväpalkkainen työ ja edut.
Valta tosiaan on virkamiehillä valtiolla ja myös kunnissa. Sastamalan (Vammalan) edellinen kaupunginjohtaja päätti, että uimahallia ei rakenneta. Eikä rakennettu. Jarrutus oli tehokasta.
Minusta tuntuu, että uimahalliakin tappiollisempia päätöksiä on tehty ja suurempia kipurahoja maksettu, jos kaikki häviöt laskettais yhteen.
Tuttua oli viennin jarruttaminen jo 80-luvulla: anoimme vientilisenssiä sesonkituotteelle PIKAKÄSITTELYNÄ neuvosto-Eestiin. Lisenssi tuli parin kuukauden kuluttua. Toimitus oli kyllä mennyt “ihmeellisesti” jo sitä ennen ja rahat saatu laillisesti pankin välityksellä.
Näyttää vielä sama viennin jarrutus olevan käytössä
Eikös se kansanedustaja Hakanen voisi näyttää mihin pystyy, jos on taitoja vain vaan uhoa ja puheita. Nyt Hakanen isomylly pyörimään; yhteys oman puolueen Olli Rehniin, ja luvat valmiiksi. Vai laiskotellaanko sielläkin ja ollaan kesälomilla. Kerro, mitä ajot ja olet tehnyt tämän asian hyväksi.
Todella. Odotamme miten Hakanen toimii. Olet nyt tarkkailuluokalla.
Andersson oli veronmaksajien rahoilla edistämässä vientiä Kiinaan. Tuloksia odotellaan!
Ei Andersson vientiä edistä, vaan osaamisemme lahjoittamista kiinalaisille, jotta voivat tehdä siellä tuotteensa itselleen ja meille kaaten lopunkin kannattavan yritystoiminnan Suomesta. Koulutusvienti-sana on orwellilaista uuskieltä, jolla paha muutetaan hyväksi. Koulutusvienti on oikeasti parhaan osaamisemme ja kilpailuvalttimme lahjoittamista pahimmalle kilpailijallemme. Mutta sopiihan tämä oikeistohallituksen linjaan rahastaa kaikki irti saatava hetkellisen voiton vuoksi. Vaan eipä se omiin housuihin kuseminen kauan pakkasella lämmitä.
Anderssonko vie “parasta” osaamistamme Kiinaan??????????????
Veis koko Sylvään samantein, ei se niin kaksinen koulu oo!
Sasky voisi hoitaa Hukkasen koko vientihomman. Lahti osaisi näppärästi eu-avustuksilla panna pystyyn amikseen kalanvientilinjan. Uskon herättävän kiinnostusta!
Myyjän taidot ovat melkoiset jos/kun myy Suomesta kalaa Kiinaan. Yhtä haastava temppu olisi myydä Houhajärveltä hiekkaa saharaan.
Valtion virkamiehiä ei valvo kukaan paitsi toinen valtion virkamies. Pitäisi luoda toimielin, mikä esittelystä tekee päätöksiä ja samalla valvoo ja on esimiehenä virkamiehille.
Kukas sitten valvoisi tätä “toimielintä”? Itä-Saksassa ei kukaan ruskettunut, kun kaikki varjosti toinen toistansa.
On muuten PALJON virkanimikkeitä valtion virastoissa…Tähän pitäisi puuttua ensisijaisesti. Siellä voi olla hämähäkinseittien peitossa monta muumiota..
Valtion ja kunnan töissä olisi edelleenkin tarkistamisen varaa ts. niitä pikkupomojakin ihan liikaa… Jaa, että mistä tiedän… olen ollut siellä töissä….
Kai Ilmari hoitaa vasemmalla kädellä,kun se kuulemma luppoaikana rakentaa mummoille uimahallia…
On tuo Hukkasen Veijon busines vähän eri luokkaa , kuin Veijon myynti siinä Valintatalon vieressä 🙂
Hyvät yrittäjät, jos kerran bisnes ei aina luista niin voisitte kokeilla olla kesän töissä ja pitää lomaa vaikka talvella.
Hukkaselle terveisiä, että Teillä on torilla myyjiä ihan liikaakin. Myynti saattaisi sujua kalatiskillä joustavammin, jos olisi vaikka jonotusnumerot.
Luokista mitään tiedä,Vekkaran tuotteissa ei viimestä myyntipäivää .Kalanpolttamon saatta olla
Byrokratiaa ja turhaa säätelyä se hallituskin haluaa vähentää. Syytä olisi toteutua, että saadaan vienti vetämään.
Aihe: Kansantalous. Porvarihallitus pelasi heti korttinsa väärin. Otti käyttöön järeimmän aseen ja ryhtyi sillä sohiin omaa kansaa vastaan – nimittäin pelko. Koska ihmiset pelkää, niin silloin vähennetään ostamista. Pienyrittäjät pureskelevat omia kynsiään, vaikka heidän pitäisi viilata asiakkaiden kynsiä. Taloudessa Pelko on joukkotuhoaseeseen verrattava “tussari”. Porvarihallitus epäonnistui tehtävässään. Tämän jälkeen puhutaan enään “kosmetiikasta” taloudessa.