Työhyvinvointi lähtee yhteishengestä

Kahvitauko Vehmaanniemessä Rautaveden rannalla on ohi ja terveyskeskussairaalan retkiväki valmiina jatkamaan matkaansa.

Terveyskeskussairaalan osasto kakkosen tämän kevään työhyvinvointipäivä vietettiin Sastamalassa suurelta osin ulkona luonnossa lintuja seuraten ja perinnemaiseman vuokkokenttiä ihaillen. Työyhteisön luontoretki nimittäin suuntasi yhteisen aterian jälkeen iltapäiväksi Vehmaanniemen maisemiin Rautaveden rannalle.
Työhyvinvointipäivää eli tuttavallisesti tyhyä olivat tällä kerralla järjestämässä Hanna Jokiniitty, Hannele Juurijoki ja Leila Yli-Houhala.
“Ryhmä valitaan vuodeksi kerrallaan ja se vastaa oman työyksikön tyhyn järjestämisestä. Järjestely toimii kaikki vuorollaan -periaatteella”, kertoo sairaanhoitaja Hanna Jokiniitty.
Tyhy-toiminnan yhtenä tärkeänä tavoitteena on työntekijöiden vapaamuotoinen yhdessä oleminen ja tekeminen. Terveyskeskussairaalankin tyhy-toiminta on osa suurempaa kokonaisuutta, eli Sastamalan kaupungin työorganisaatioissaan harjoittamaa toimintaa.
Vuoden aikana tarkoitukseen on käytettävissä työntekijää kohti yksi työpäivä, joka voidaan jakaa useampaan osaan, käytännössä kahteen osaan. Niinpä nyt käytetty nelituntinen saa syksyllä jatkoa toisesta neljän tunnin tyhy-päivästä. Rahaa tarkoitukseen on käytettävissä 20 euroa vuodessa työntekijää kohden.
Työhyvinvointiin liittyvää toimintaa ovat esimerkiksi kunnon edistäminen, työyhteisön toimivuuden parantaminen ja osaamisen kehittäminen vaikkapa tutustumiskäynnein sekä kulttuuritoiminta. Kaikkiaan avaintekijänä on yhteishengen luominen.
Vehmaanniemen luontoretkellä oli 21 osallistujaa. Lintuoppaana toimi Hannu Virtanen. Pilvipoutaisessa mutta hieman viileähkössä kevätsäässä tehtiin havaintoja yhdeksästä lintulajista.