
Satakieli on laulutaituri, jonka ilmoille loihtimat säkeet ovat suviöittemme kauneinta äänimaisemaa. Toimittaja Hannu Virtanen oli äänittämässä kesäyön laulajia täydenkuun aikaan ja kohtasi tämän lauluvirtuoosin Keikyän Villilässä 5. kesäkuuta heti puolenyön jälkeen. Lintu lauloi tavoilleen uskollisesti piilopaikkansa suojista, lehtipuiden ja -pensaiden muodostamasta viitakätköstä.
Taustalta kuuluvat myös räkättirastas, ruokokerttunen, kaulushaikara, töyhtöhyyppä, naurulokki ja ruisrääkkä.
Satakieli Keikyän Villilässä 5.6.2012
rentouttavaa….parempaa kuin mikään radiosta tuleva. Erotin kyllä sieltä muitakin ääniä mutta en kyllä tunnistanut ihan kaikkia. Millä laitteella nää on äänitetty?
Kenttästudion laitteina olivat minidisc-soitin ja siihen viiden metrin johdolla kytketty, lähinnä videokamerakäyttöön tarkoitettu herkkä suuntamikrofoni. Johdolle tarvittaan mittaa siksi, että herkkä mikrofoni nappaisi muuten äänitteelle myös tallentavan laitteen hiljaisiakin surinoita.
kiitos vastauksesta! Löytyykö kurkien ääntä?
alueviesti.fi tarjoaa vastaisuudessakin äänikuvia luonnosta näillä sivuilla. Myös kurjet pääsevät aikanaan ääneen.
täällä Hesassakin pääsee luontotunnelmiin tätä kautta, muuten ei juuri viserrystä kuulukaan!
Lisää äänikuvia. Satakielellä on kyllä kaunis laulunääni!