Kuluneen kesän aikana Suodenniemen ja Lavian alueella on tapahtunut useita polttoaine-, perämoottori- ja akkuvarkauksia. Pitkäkyntiset ovat anastaneet myös veneitä, eivätkä ole aina kaihtaneet yksityisasuntoihinkaan tunkeutumista. Alueen asukkaat ovat saaneet rikollisten puuhista tarpeekseen, ja vapaaehtoisten joukko puuhaa nyt innolla yöpartiotoiminnan käynnistämistä.
“Poliisi on toivonut paikallisilta apua tilanteen rauhoittamiseksi. Suodenniemellä kansalaispartiotoiminnasta on saatu hyviä kokemuksia aiemminkin, joten emme aikaile ryhtyä tuumasta toimeen”, vapaaehtoisporukan puuhanainen Leena Mattila toteaa.
Mattila sanoo yöpartiolle olevan tarvetta Lavian ja Suodenniemen lisäksi myös Mouhijärvellä ja Kiikoisissa.
Vapaaehtoiset koolle:
Yöpartiotoimintaa käynnistellään Apusiskot Ky:n tiloissa, Lavian entisellä Shellillä keskiviikkona 22. elokuuta kello 19 alkaen. Tilaisuudessa voi ilmoittautua mukaan yöpartioon, antaa vinkkejä, keskustella ja hioa toimintaa koskevia suunnitelmia. Yöpartiotoiminnan tiimoilta yhteyttä voi ottaa Leena Mattilaan puh. 040 557 5572.








Yöpartiot liikkeelle vaan. Edellisellä kerralla pikkurikolliset savustettiin kirjaimellisesti paikkakunnalla. Maalla osataan vielä ottaa oikeus paikallisiin käsiin, kun viranomainen on niin voimaton. Tsemppiä aktiivisille ihmisille !
Juuri näin! Hyvä, hyvä!!