
Ensi lauantaina alkavalle ilveksen metsästyskaudella Suomen riistakeskuksen aluetoimisto on myöntänyt Alueviestin jakelualueen riistanhoitoyhdistyksille kaikkiaan 16 lupaa: Ala-Satakunta 2 (Huittinen, Keikyä, Vampula), Kokemäki-Kauvatsa 2, Lavian seutu 4 (Kiikoinen, Lavia, Suodenniemi), Mouhijärven piiri 2 (Karkku, Mouhijärvi), Punkalaidun 3 ja Sastamala 3 (Kiikka, Vammala).
Kaikkiaan Satakuntaan, johon pirkanmaalainen Sastamalakin riista-asioissa edelleen kuuluu, on myönnetty 30 lupaa. Pohjois-Hämeessä määrä on niin ikään 30. Siellä Nokian seudun riistanhoitoyhdistyksellä on käytettävissään 2 lupaa.
Metsästyskausi päättyy helmikuun loppuun.
Metsästäminen tapahtuu poikkeusluvilla
Maa- ja metsätalousministeriön lokakuussa antaman asetuksen mukaisesti suurin sallittu saalismäärä metsästysvuonna 2012–2013 on yhteensä 440 ilvestä. Tästä 420 voidaan kohdentaa kannanhoidollisin perustein.
Ilveksen metsästäminen tapahtuu poikkeusluvilla. Suomen riistakeskuksen aluetoimistot ovat myöntäneet maahamme poikkeuslupia yhteensä 400 ilveksen metsästämiseen.
Poikkeuslupia haettiin 271 hakemuksella kaikkiaan 985 ilveksen metsästämiseen. 13 prosenttia hakijoista sai kielteisen päätöksen. Lisäksi valtaosassa myönteisiä päätöksiä sallittua saalismäärää rajattiin haetusta. Esimerkiksi Lavian seudun riistanhoitoyhdistys haki 12 lupaa ja sai 4. Punkalaitumen ja Sastamalan rhy:t hakivat kumpikin 6 lupaa ja saivat molemmat 3.
Ihmisarkuus halutaan säilyttää
Ilveksen kannanhoidollinen metsästys kohdentuu ilvestiheimmille alueille kestävän käytön periaatteen mukaisesti ja sen tavoitteena on alueellisesti tasaisempi kannantiheys. Suomen riistakeskuksen mukaan metsästyksellä pyritään lisäämään myös ilveskannan luontaista ihmisarkuutta, ja siksi poikkeuslupia suunnataan erityisesti asutuksen läheisyydessä liikkuvien ilvesten metsästämiseen. Ilveksen ihmisarkuuden säilyttäminen onkin kirjattu yhdeksi Suomen ilveskannan hoidon päätavoitteista hoitosuunnitelmassa.
Höpö höpö,antakaa ilvesten olla rauhassa.