Uudet vuokrahinnat tulevat käyttöön Sastamalan kaupungin sisäisessä laskennassa vuonna 2015. Nykyinen vuokralaskentajärjestelmä on ollut Tilakeskuksen käytössä vuodesta 2002 alkaen.
Aikaisemmin liikelaitoksena toiminut Tilakeskus on kuluvan vuoden alusta lähtien ollut kaupunginhallituksen alainen laskennallinen taseyksikkö. Muutoksessa sisäinen vuokrien laskentajärjestelmä säilyy, mutta se halutaan uudistaa.
Tänä vuonna alkaa työ kiinteistöjen kuntoarvioiden laatimiseksi sekä korjaus- ja kunnossapitovelan määrittämiseksi. Kaupungin omistuksessa on noin 250 rakennusta.
Työn ensimmäisessä vaiheessa määritellään kaupungin omistamien rakennusten tekniset ja jälleenhankinta-arvot sekä korjausvelka. Arvonmääritys tuottaa perusteet sisäisten vuokrien määrittelyyn.
Tilakeskus hankkii rakennusten arvojen ja korjausvelan määrityksen konsultilta, Trellum Consulting Oy:ltä Kaarinasta. Rakennusten arvot ovat selvillä kesäkuuhun mennessä.
Ensi vuoden sisäiset vuokrat lasketaan vielä vanhoilla perusteilla. Vuoden 2014 talousarviokäsittelyn yhteydessä valtuusto vahvistaa uudet sisäisten vuokrien määräytymisperusteet, jolloin uudet vuokrat otetaan käyttöön 2015.
on se kumma kun rahaa löytyy joka h….tin konsultin palkkaamiseen eikö kaupungilta löydy ketään jolla olis aikaa ja älyä tehdä laskelmia.
Jos omat virkamiehet ei osaa töitänsä hoitaa, niin se pakko tilata konsultti.
Asuntojen vuokria nostetaan,jotta työllistetään toimeentulotukiasiakkailla sosiaalipuolen viranhaltioita.
kun kataisen tilaama työ on jo valmis
Juu hei , Arto voisi soittaa Jyrkille , kyllä hän hoitaa !
Tämäkin vielä. Mitä ne kaupungin tilakeskuksessa tekevät, jos työt ulkoistetaan? Eikö sieltä löydy ammattitaitoa arvioida rakennuskannan kuntoa. Entä, arvioidaanko myös myyntilistalla oleva kiinteistömassa? Ja mille momentille sen arvioinnista aiheutuvat kulut menevät? Miksi tästä on tehty niin helvetin hankalaa? Jotenkin tulee mielee hölmöläisten touhut.