Tikkurilan värikartta

Meillä on nyt semmoinen ihan oma. Tikkurilan värikartta siis. Mutta eipä hätää, ei tule näemmä joka väriä leikkimökkiin, sillä päättäväinen makutuomari on jo ehtinyt ilmoittamaan, mitä laitetaan.
* * *
Hain värikartat Vammalan Väriaitasta ja esittelin samalla asiani pinkistä kattohuovasta. Suositusten mukaan sellaista ei kuulemma voi tehdä, mutta toki asiakkaan omalla vastuulla voidaan sekoittaa millainen maali vain. Voimakkaan punaiset ja keltaiset pigmentit kuulemma kärsivät auringonvalosta, ja siksi niitä ei juurikaan käytetä ulkomaaleissa.

Kiittelin kovasti kartoista ja neuvoista. Kata saapasteli perässäni ulos kaupasta ja kysyi:
– Mutta miksei mei ostettu sitä maalia?

Naurahdin ja kerroin Katalle, että maalaamaan ei pääse ihan vielä, kun on vielä liian kosteaa ja mökki pitää ensin pestäkin. Katosta varsinkin pitää saada sammaleet pois.

– Mä olisin kyllä halunnut sitä pinkinväristä maalia, Kata vielä yritti.
* * *
Myöhemmin kotona levitin niin ulko- kuin sisävärikartatkin sohvalle ja pyysin lapset katsomaan.

– Tästä pitäisi nyt valita ne pinkit ja vihreet, kehotin.

Jyri tökkäsi sisävärikarttaan (tietysti) vihreiden kohdalle kahdesti.
– Ne on noi ja noi.

Toisen värin tiesin kyllä heti, mutta toiseen osui sormi sen verran huonosti, että jouduin kysymään, mitä väriä mestari tarkoitti.

– No kuinka monta kertaa pitää selittää, toi ja toi, Jyri huokasi.
– Ja sit ne pinkit on toi ja toi. Vaaleempi ja tummempi, ihan niinku vihreissä, selvitys jatkui.

Makutuomari
Virallisen makutuomarin housutkin ovat vihreät.

* * *
Päätin vähän vielä varmistella selustaani ja soitin Tikkurilan Maalilinjalle kattoasiasta.

Ihan kuin olisin käynyt tämän keskustelun ennenkin, todellisuudessa siis vain pari tuntia aiemmin. Ei, suositusten mukaan tuollaisia sävyjä ei voi tehdä sellaisiin maaleihin, jotka olisivat tarkoitettuja kyseisten materiaalien maalaamiseen.

Sain kuitenkin tietää, että sävytyskone suostuu sävyttämään Yki sokkelimaalin “Karamelli”-väriseksi ja Pika-Tehon niin “Wasabi-” kuin “Lehvästö” -sävyihinkin. Huoltomaalausta voi kuulemma joutua tekemään jopa kerran vuodessa, mutta toisaalta, pinta-alat ovat aika pieniä.
* * *
Vaalean sisämaalin sävyäkin pyörittelin hyvän tovin, mutta koska en siitä aivan vitivalkoista halua ja värikarttojen värit näyttävät aina valkoista pohjaa vasten tummemmilta kuin mitä ne todellisuudessa ovat, päädyin tuollaiseen neutraaliin “Shaali”-nimiseen sävyyn. Jos lasten mieli sattuu muuttumaan, on tuohon helppo yhdistää ihan mitä vaan.

Tikkurilan värikartta
Jyrin valitsemat värit ja itse valitsemani väri sisäseiniin. Kartassa värit näyttävät kirkkaammilta kuin tässä kuvassa, ovat siis kartan kirkkaimmat.

Ihan pian pääsee jo maalikaupoille oikeastikin. Ihanaa!!