
“En uskonut korviani kun asiasta soitettiin. Summa on meille niin merkittävä, että sen avulla pystymme järjestämään jotain aivan uutta nuorten syrjäytymistä ehkäisevää toimintaa”, asumisvalmennusyksikkö Kätsän vastaava ohjaaja Eija Harjunen riemuitsi keskiviikkona Huittisten Säästöpankin Vammalan konttorissa järjestetyssä lahjoitustilaisuudessa. Huittisten Säästöpankki tukee nuorten syrjäytymisen ehkäisyä 10 000 eurolla. Vastaava summa lahjoitettiin hiljattain Porissa Tukikummit Ry:n toimintaan. Nyt oli Sastamalan mielenterveysseuran vuoro. Pankin toimialueelle on luvassa vielä ainakin yksi lahjoitus, kun sopiva kohde löytyy. Lahjoitukset ovat osa Säästöpankin valtakunnallista kampanjaa, jossa jaetaan kaiken kaikkiaan noin 610 000 euroa.
Asumisvalmennusyksikkö tukee ja ohjaa nuoria aikuisia omatoimiseen arjenhallintaan. Kätsän tiloissa asuu 17 nuorta itsenäisesti vuokra-asunnoissaan. “Tuettu toiminta voi lähteä vaikka siitä, että nuoren vuorokausirytmi saadaan kohdilleen. Päivittäisiä asioita on hankala hoitaa, jos herää illalla viiden jälkeen,” kriisikeskusjohtaja Ari Tiensuu toteaa.








Hienoa että SP välittää nuorista muonella erimuodolla , olikos se tietokoneet edellisellä kerralla. Olisipa kaikki muutkin pankit vastaavalla asialla.
Niinpä, lähiseudulla yks opki kynii asiakailta mitä erilaisimpia maksuja mitä millonki mielee juolahtaa.