Huittisissa kuunneltiin kehitysvammaisia

Huittisten kaupungintalon valtuustosalissa keskusteltiin tiistai-iltana kehitysvammaisten asioista.

“Minulla on tällä hetkellä kolme työpaikkaa. Yhtenä päivänä viikossa täytän Lautturissa eläinosaston hyllyjä. Kerran viikossa työskentelen myös Kaarirannassa auttamalla vanhuksia, pyyhkimällä pöytiä ja olemalla mukana ulkoilussa. Muina arkipäivinä teen töitä toimintakeskuksessa. Olen erittäin tyytyväinen työhöni, vaikka en tienaakaan suuria summia. Rahaa tärkeämpää on työstä saamani hyvä mieli”, Huittisten Me Itse alajaoksen puheenjohtaja Jasmin Blomander kertoi tyytyväisenä Huittisten kaupungintalolla järjestetyssä Kuunnelkaa kehitysvammaisia -tilaisuudessa. Erityisesti kehitysvammaisten työllistyminen herätti keskustelua valtuustosalissa.

Illan aikana pohdittiin myös kehitysvammaisten asumispalveluja, vammaispalvelulakia ja liikuntamahdollisuuksia. Blomander nosti esille myös teiden kunnossapidon tärkeyden liikuntarajoitteisten henkilöiden kannalta. “Tiet ovat Huittisissa paikoitellen niin huonossa kunnossa, että kulkeminen on todella hankalaa. Erityistä huomiota pitäisi kiinnittää taajamien ja hiekkateiden valaistukseen.”

Lue lisää Alueviestistä 25.9.

  • tuntematon

    se on hyvää että kehitysvammasia kuunellaan koska kaikki mitä tossa sanottiin on totta kehitysvammasilla on oikeus sanoo mielipiteensä

Kommentointi ei ole käytössä.