KESKUSTELE – Heitätkö sinä ruokaa hukkaan?

Vihannekset, leipä ja maitotuotteet ovat eniten hukkaanheitettyjä elintarvikkeita.

Hävikki on ruokakaupan suurin vihollinen. Päivittäistavarakauppa ry:n mukaan ruokahävikin ja jätemäärien pienentäminen on päivittäistavarakaupoille tärkeä tavoite, jonka eteen on tehty pitkäjänteisesti töitä. Kaupat voivat halutessaan lahjoittaa elintarvikekelpoisia tuotteita hyväntekeväisyyteen.

Kotitalouksilta hukkaan menee vielä enemmän ruokaa kuin kaupoilta. Ne heittävät pois vuosittain 120-160 miljoonaa kiloa alunperin käyttökelpoisia elintarvikkeita.

Heitätkö sinä ruokaa hukkaan? Miten ruokahävikkiä voi minimoida?

Lisää aiheesta huomenna 15.1. ilmestyvässä Alueviestissä.

  • Nimetön

    En heitä mutta Vammalan kaupat harrastavat aika lailla ruoan pois heittämistä. Vammalan S market saisi antaa isompia alennuksia vanhoista lihoista tai lahjoittaa ne suoraan hyväntekeväisyteen.

  • Annuli

    En missään tapauksessa ruokaa laite jätteisiin – uskon, että on väärä tieto syyttää kotitalouksia siitä. Arvelen, että suurimmat ruuan haaskaukset on julkiset laitokset ja
    marketit – niin S- kuin K-marketit. Kun seuraa niiden hyllyjä – ei voi muuta päätellä!

  • Työssä huomannut

    Eikös se suurin haaskaaja ole Sairaalan ja vuodeosastojen potilaat.
    Ruokaa tuli paljon roskiin kun potilaat eivät välttämättä syöneet.

    • Nimetön

      Jos se ruoka oli Servin valmistamaa, niin en haaskuunjäämistä yhtään ihmettele. Kokoliha, (silloin harvoin, kun sitä on), on poikkeuksetta puoliraakaa. Mikä siinä on, ettei sitä saa haudutettua mureaksi noilla nykyvehkeillä. Kaikki kalaruuat on pilattu joillain juustoilla tai mantelihörsellyksillä. Kasvikset ovat muodikkaasti “al dente”, mikä tarkoittaa, että ovat poikkeuksetta puoliraakoja, ja mahdottomia syötäviä proteesit omistaville tai hampaattomille. Raakasalaatit tietty myös. Kaikki menee suoraan biojätteeseen valitettavasti vanhuksilla. Makkarakastike saattaa olla sunnuntairuoka. Suolaa on useamman kerran ollut niin paljon, että ruoka on jäänyt syömättä. Ja baitöwei: Jos on sairaalassa ja kipeä, ruoka tuskin maistuu parhaiten…

  • Kommentti

    Ei kai sairaalassa olevia potilaita eli meitä ihmisiä voi sanoa suurimmiksi ruoan haaskaajiksi. Kuka tahansa voi joutua sairaalaan ja koska tahansa. Kommentteja on näköjään kaikenlaisia.

  • ei jymmärrä tyrväältä

    …Eikä aina voi sanoa ettei potilas syönyt. Mitäpä jos hän ei ole ymmärtänyt syödä tai ei ole pystynyt itsekkseen syömään? Fakta tieto: tuotiin ruoka potilaan pöydälle, hyvää ruokahalua, haettiin tarjotin pois, ai jaa, ei ole ruoka kelvannut. Kyse oli potilaasta joka ei ymmärtänyt/jaksanut nousta syömään….

  • P.A TURPEINEN

    totta se on,kuka siellä nyt ehtisi syöttämään potilaita,kuihtukoot pois.
    vanhus tai sairas ihminen on yhteiskunnalle rasite.
    samuli käy ensin putsaamassa tilin,sen jälkeen on valmis kuoppaan.

Kommentointi ei ole käytössä.