Nammo jatkaa Sastamalan ampumatarviketuotantoa

Patria myy Nammo Lapua Oy:lle Sastamalassa sijaitsevan ampumatarvikkeiden tuotantolaitoksen. Sopimuksen myötä kotimainen raskaiden ampumatarvikkeiden komponenttien tuotanto jatkuu Sastamalassa. Nammo ottaa haltuunsa Sastamalan tuotantolaitoksen ja työllistää merkittävän osan tuotannon henkilöstöstä.

Sastamalassa sijaitseva tuotantolaitos on Suomessa ainoa tehdas, joka kykenee teräskranaattien kuorien tuotannon alkuvaiheisiin eli kuoriaihion puristukseen ja lämpökäsittelyyn. Sastamalassa pystytään tekemään myös kuorituotannon muut työvaiheet sekä tuottamaan kranaatinheitinten kranaatteja.

Tämä kauppa on Suomen, Ruotsin ja Norjan välisen nk. Nammo-sopimuksen mukainen toimenpide, jolla siirretään ampumatarviketuotantoa Nammoon.

“Olemme löytäneet etsimämme ratkaisun ammustuotannon jatkamiseen Suomessa. Nammolla on ammusvalmistukseen erikoistuneena yhtiönä hyvät edellytykset jatkaa tuotantoa. Sen vahvuuksia ovat vankka osaaminen, ammuskuorien laaja tarjonta sekä laaja kansainvälinen jakeluverkko”, toteaa Patrian Land-liiketoiminnasta vastaava johtaja Mika Kari.

“Sastamalan tuotantolaitos sopii hyvin osaksi Nammon ampumatarviketarjontaa, ja samalla voimme turvata, että ampumatarviketuotannon osaaminen säilyy jatkossakin Suomessa. Sopimuksen myötä Nammo on entistä merkittävämpi osa Suomen normaali- ja poikkeusolojen huoltovarmuutta”, sanoo paikallisjohtaja Erkki Mäkelä Nammosta.

Kommentointi ei ole käytössä.