Äetsän kirjaston ovet jälleen auki

Annastiina Puiseva tutustui Äetsän uuden kirjaston äänikirjavalikoimaan.
Annastiina Puiseva tutki maanantaina Äetsän uuden kirjaston äänikirjavalikoimaa.

Pehulassa asuva Annastiina Puiseva oli maanantaina ensimmäisten joukossa tutustumassa Äetsän uuteen kirjastoon.

“Kirjastoa ehti tulla ikävä. Kävin tällä välin pari kertaa pääkirjastolla, mutta kyllä oma kirjasto on aina oma”, äänikirjoja lainaamaan tullut Puiseva totesi.

Informaatikko Päivi Mäki-Kerttula kertoo ehtineensä jo kotiutua uuteen osoitteeseen.
“Tykkään paikasta, täällä on avaraa ja valoisaa. Mukavaa on sekin, että olemme saaneet olla mukana uuden ilmeen suunnittelussa.”
Kirjaston muuton yhteydessä aineistosta noin kolmasosa sai lähteä.
“10 000 kirjaa päätyi energiajätteeksi”, Mäki-Kerttula sanoo.

Muuton myötä kirjaston aukioloaikoja rukattiin. Lainauspuuhiin pääsee nyt maanantaina ja torstaina klo 11-18 sekä tiistaina, keskiviikkona ja perjantaina klo 11-16.
Äetsän kirjastosta on tehty 35 000 lainaa vuosittain.

Lue koko juttu keskiviikkona 21.1. ilmestyvästä Alueviestistä. 

Kulttuurijohtaja Arja Valtonen oli ensimmäisten joukossa toivottamassa onnea uudelle kirjastolle. Mukanaan hän toi viherkasvin, sillä vanhat eivät Äetsä-talolta Puuhalaan muuttaneet.
Kulttuurijohtaja Arja Valtonen (oik.) oli ensimmäisten joukossa toivottamassa onnea uudelle kirjastolle. Mukanaan hän toi viherkasvin, sillä vanhat eivät Äetsä-talolta Puuhalaan muuttaneet.

 

Kirjastovirkailijat Anne Virtanen ja Päivi Ilén sekä informaatikko Päivi Mäki-Kerttula ovat kotiutuneet uusiin tiloihin.
Kirjastovirkailijat Anne Virtanen ja Päivi Ilén sekä informaatikko Päivi Mäki-Kerttula ovat kotiutuneet uusiin tiloihin.

 

Nuorten osastolla on yhdistetty punaista ja mustaa.
Nuorten osastolla on yhdistetty punaista ja mustaa.

 

Lapset pääsevät etsimään mieluisia kirjoja punaisesta ympäristöstä.
Lapset pääsevät etsimään mieleisiään kirjoja punaisesta ympäristöstä.
  • Verorahavarkaat

    Ja kunnantalo puretaan kalliilla, kun hajuharhaiset neurootikko ämmät löi “viisaat” päänsä yhteen ja kälättivät valhetta että on kosteusvaurioita. Vaikka talo on ehjä. Ainoa vika on aina näissä tapauksissa se, että keskuslämmityksen ja kovan ilmastoinnin vuoksi on liian kuiva sisäilma, siitä johtuu limakalvojen kuivuminen ja tunne että kirvelee kurkkua ja nenää.

  • Purkaja

    Ja talon purkaja huomaa ettei talossa ole mitään vikaa, sai hyvät rahat ilman syytä.

Kommentointi ei ole käytössä.