Innovaatio: “Kyllä te olette pojat onnistuneet”

Yeseco Oy:n toimitusjohtaja Kalevi Kulonpää (edessä) sekä nykyinen toimitusjohtaja Ari Heikkinen kertovat työtehon nuosevan 15 prosenttia, kun ympäröivä melu saadaan hallintaan.
Yeseco Oy:n perustajiin kuuluva Kalevi Kulonpää (edessä) sekä nykyinen toimitusjohtaja Ari Heikkinen kertovat työtehon nousevan 15 prosenttia, kun ympäröivä melu saadaan hallintaan.

Mikä akustiikka, kysyivät asiakkaat vielä muutama vuosi sitten Ari Heikkiseltä ja Kalevi Kulonpäältä.

“Yrityksen alkuaikoina akustiikkaa ei otettu kivitaloissa huomioon millään tavalla. Vuoden 2013 asuntomessuilla jo kuudessa asunnossa seitsemästä oli tehty jonkinlaisia ratkaisuja asian suhteen. Tietoisuus melun terveysvaikutuksista kasvaa koko ajan.”

Ari Heikkinen ja Kalevi Kulonpää luotsaavat ekologisia akustiikkalevyjä Sastamalan Paljekadulla valmistavaa Yeseco Oy:tä. Kulonpää perusti yrityksen vuonna 2009 yhdessä kolmen muun miehen kanssa.

“Olen toiminut yrittäjänä vuodesta 1979. Eläkkeelle piti jäädä, mutta niin vain lähdin mukaan Yesecoa luomaan. Täyttä päivää painetaan edelleen”, mies naurahtaa.

Sastamalasta maailmalle

Akustiikkatalo tähyää nyt tosissaan ulkomaisille markkinoille.

“Vientisopimus useisiin Lähi-Idän maihin on tehty, ja syntymässä on Yeseco Middle East. Neuvotteluja käydään parhaillaan myös Aasiaan ja Amerikoihin. Tuote kiinnostaa maailmanlaajuisesti.”

Akustiikkalevyjä valmistavat muutkin, mutta Yeseco erottuu massasta ekologisuudellaan sekä tuotteidensa jopa 100-prosenttisella äänenvaimennuskertoimella.

“Mittautimme tuotteet tänä kesänä VTT:llä, jotta kenenkään ei tarvitsisi kyseenalaistaa niiden toimivuutta. Siellä miehet totesivat, että kyllä te olette pojat onnistuneet. Meillä on käsissämme maailman paras tuote. Parhaan tuotteen rinnalle voi päästä, mutta ohi ei”, toimitusjohtaja Heikkinen alleviivaa.

Yesecon tuotteet valmistetaan luonnonkuiduista ja kierrätysmateriaaleista. Vuonna 2010 yritykselle myönnettiin Inno Suomi -palkinto.

Akustiikkalevyt tehdään mittojen mukaan. Tämä valtavan kokoinen majakka koristaa seinää Liikenteen turvallisuusvirasto Trafin meriliikennekeskuksessa. Kuva: Yeseco.
Akustiikkalevyt tehdään mittojen mukaan. Tämä valtavan kokoinen majakka koristaa seinää Liikenteen turvallisuusvirasto Trafin meriliikennekeskuksessa. Kuva: Yeseco.

Tuotekehitys jatkuu

Kaikki Yesecon tuotteet syntyvät Sastamalassa. Valikoimassa on erilaisia tauluja, kollaaseja, seiniä sekä kattoon ripustettavia akustiikkapilviä. Yritys valmistaa myös päiväkoteihin soveltuvia lastentuotteita, jotka on mahdollista leikata vaikka eläinhahmoiksi.

“Uusin innovaatio ovat liikuteltavat kevytsermit, joiden jalkoja saa säädettyä. Pienimmällä sermillä voi jakaa työpöydän, sillä konttoreissa ihmiset istuvat usein vastatusten.”

Yksilöllisen tuotteesta saa painattamalla siihen itse nappaamansa kuvan.

Kulonpää kertoo tuotekehityksen jatkuvan koko ajan.

“Tärkeä kilpailuetu on, että räätälöimme tuotteemme aina arkkitehtien tavoitteiden mukaisiksi. Lisäksi koneistomme on viritetty hyvin joustavaksi, ja osallistumme itse jopa tuotteiden asentamiseen.”

Yrityksellä on asiakkaita kotitalouksista valtion virastoihin. Yksi Yesecon merkittävimmistä referensseistä on eduskunnan puhesaliksi muutettu Sibelius-Akatemian konserttisali.

“Kaksi viikkoa asennustöiden jälkeen saimme sähköpostia puhemieheltä, joka kiitteli meidän ratkaisseen valtakunnan ykkösongelman, kun kansanedustajat kuulivat taas toistensa puheen”, miehet nauravat.

Kansainvälistyminen ei pelota

Ari Heikkinen aloitti Yesecon toimitusjohtajana tänä keväänä. Aiemmin elektroniikan tuotekehityksen parissa Nokialla työskennellyt mies kokee tuoneensa akustiikkataloon lisää varmuutta.

“Näin jo tullessani, että toiminta hakee hiukan suuntaansa. Koen, että nyt olemme onnistuneet tarkentamaan sitä, keitä olemme ja mitä haluamme tehdä. Itselleni merkittävimmän huoneentaulun mukaan meidän pitää olla se talo, josta asiakas saa haluamansa.”

Kansainvälistyminen ei Yesecossa pelota.

“Pienen yrityksen pitää ymmärtää kylvämisen merkitys. Sen lisäksi että kylvää, pitää tiedostaa mihin kylvää. Meidän kohdallamme oikea paikka on nyt Suomen lisäksi maailmalla.”

Yksi yrityksen merkittävimmistä referensseistä on eduskunnan puhesaliksi muutettu Sibelius-Akatemian puhesali. Kuva: Yeseco.
Yksi yrityksen merkittävimmistä referensseistä on eduskunnan puhesaliksi muutettu Sibelius-Akatemian konserttisali. Kuva: Yeseco.

Yesecon asiakkaita ja kohteita

* Eduskunnan puhesaliksi muutettu Sibelius-Akatemian konserttisali

* Kiasma

* Ateneum

* MTV

* Fidan toimisto

* Solteq Oy

* Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi

* Sastamalan seurakunta

* Tampereen teknillinen yliopisto

* Yliopiston apteekit

Kommentointi ei ole käytössä.