
Airi ja Matti Lindroosin omakotitalon kuistia ei pysähtymättä malta ohittaa. Pöydillä tulijaa tervehtivät kymmenet taidolla huovutetut työt lampaista tonttuihin ja Disneyn satukirjojen klassikoihin. Emännän käsityötaidoista ei ole epäilystäkään: niin pikkutarkkoja ja itsensä näköisiä ovat esimerkiksi vanhaan akvaarioon suojaan päässeet Lumikki ja seitsemän kääpiötä.
Tonttuja puolestaan näkee monessa puuhassa. Yksi on piparivarkaissa, toinen reessä tuohivirsut jaloissaan ja kontti selässään.
Työt ovat syntyneet neulehuovuttamalla. Ikänsä käsitöitä tehnyt Airi innostui tekniikasta viisi vuotta sitten Sastamalan Opiston kurssilla.
“Aiemmin tein tilkkutöitä, mutta niihin kyllästyin. Nyt olen ihan hurahtanut huovuttamiseen.”
Lumikki ja seitsemän kääpiötä olivat keväällä esillä Opiston yhteisnäyttelyssä. Muuten Airin töitä ovat päässeet ihailemaan vain naapurit ja sukulaiset – sekä lahjan saajat Amerikassa, Australiassa, Englannissa ja Kiinassa.
Huovuttamisessa parasta on oikeiden ilmeiden ja asentojen löytäminen.
“Melkein niille puhuukin töitä tehdessään. Samalla hahmot muttuvat eläviksi.”
Lue koko juttu huomenna ilmestyvästä Alueviestistä.




Ihania!
Oi kun upeita. Vaikka menisin opistolle oppiin niin ei synny mitään. Voi kun voisin ostaa tilauksesta jotain itselleni ja lahjoiksi.
Kyllä jollain on lahjoja, taidan olla ” pikkaisen ” kateellinen.
Kokeile ensin eläkä pety,jos ei heti hahmo aivoista hypähdä esiin villassa juuri sellaisena, kuin sen kuvittelit. Harjoittelua ja nauti tekemisen riemusta ^^
Jukupliut,kun on ihania,todella taitava tekijä,ihanat kädentaidon lahjat! minäkin kyllä päässäni suunnittelen ja näen ne silmissäni,en vaan saa aikaiseksi,nuorenpana sain.
Onnea taitavalle tekijälle!
Kyllä on hienoja!!!
UPEITA.Taitava tekijä
Tällaisia ITE-taiteilijoita niitä putkahtelee aina silloin tällöin! Heitä löytyy kaikilta aloilta. Ja tästä aasinsilta koulujen tekstiili-tai muuhun käsityöhön: Lisää tunteja!!!
Ei ole tässä enää ITE-taiteilijasta kysymys, vaan ihan oikeasta taiteilijasta. Hienoa!
😀 Ei ollut tarkoitus “halveerata” taiteilijaa, päin vastoin! Mutta eikös nämä itteoppineet ja ittetaiteelleet ole ITE-taiteilijoita! Ja edelleen: Kädentaidot kunniaan kouluissa! Miten monta oppijaa on joille ei kieli tai matikka taitu, mutta osaavat tehdä käsillään, kynillään ja ompelu/muilla koneillaan kaikkea!!! Ja juuri heitä tarvitaan! Tulkoon heitä kuin “tähtiä turkin hihasta”