Napit vastakkain uimahallista

Vihreiden ja keskustan keltanokat Heidi Piippo ja Heimo Hanhilahti innostuivat leikkimieliseen kädenvääntöön. Sopuisassa vaalitaistossa mukana myös Mika Sillanpää ja Sinikka Lakkinen.

Alueviestin vaalijuttusarjassa ottavat tällä viikolla mittaa toisistaan Sastamalan keskustan Sinikka Lakkinen parinaan puolueen keltanokka Heimo Hanhilahti sekä vihreiden Mika Sillanpää parinaan puolueen keltanokka Heidi Piippo.

Ehdokkaat kiistelivät siitä, kumpi puolue ajaa tasapuolisemmin kuntalaisten etua.

“Helsingissä vihreät ovat sitä mieltä, että kaikkien pitäisi asua raitiotien varressa. Emme vähättele Vammalan merkitystä, mutta ei kaikki hyvä sieltä automaattisesti leviä sivukylille”, napautti Hanhilahti.

“Me emme aja minkään tietyn väestöryhmän asiaa, ei viherpiipertäjien, ei maanviljeliöiden, ei opettajien. Ajamme kuntalaisen asiaa”, vastasi Sillanpää.

Keskusta empii, vihreät myönteisiä uimahallille

Erilaiset näkemykset kuntalaisten tasa-arvon toteutumisesta heijastuivat myös käsityksiin uuden uimahallin rakentamisesta.

“Ennen uimahallia huolehtisin tieverkon kuntoon. Sastamalan reuna-alueilta mennään muualle uimaan, joten hallin käyttöaste on iso kysymysmerkki”, lausui keskustan Sinikka Lakkinen.

“Meidän ryhmä on asiassa yksimielinen. Uimahallia on suunniteltu 50 vuotta, ja pikku hiljaa voisi tulla valmistakin. Ei se uusia asukkaita kuntaan tuo, mutta sen puuttuminen voi viedä niitä pois”, vastasi Sillanpää.

Uimahallikysymys jakaa keskustalaisten mielipiteitä, ryhmäpäätöstä aiheesta ei ole tehty.

“Koko konseptia pitää pohtia avoimesti ja innovatiivisesti. Periaatteessa olen uimahallin kannalla – mutta en hinnalla millä hyvänsä”, sanoi Hanhilahti.

Vihreät pitävät selviönä, että yksityisen rahoituksen mahdollisuutta selvitetään. Saman katon alle sopisi muitakin palveluita kuten keilahalli.

Piippo olisi valmis jopa hieman nostamaan veroäyriä, jos uimahallin rakentaminen on siitä kiinni.

“En usko, että siihen tarvitsee mennä, mutta pieni veroäyrin nosto maksaisi itsensä takaisin säästöinä terveyskuluissa”, Sillanpää sanoi.

“On tärkeää, ettei veroäyri nouse naapurikuntia korkeammaksi. Se on uimahallia suurempi vetovoimatekijä”, muistutti Hanhilahti.

Sote-soppa porisi

Sote-palvelut kirvoittivat ehdokkaista kärjekkäitä kommentteja. Sillanpään mielestä kaikki paukut pitäisi sote-uudistuksen alla laittaa Vammalan terveyspalveluiden kehittämiseen, jotta Sastamalassa olisi tulevaisuudessa edes yksi laadukas ja kilpailukykyinen terveydenhuollon yksikkö.

“Ei ole enää väisäsiä ja kiminkisiä. Ei sivuterveysasemille saada lääkäreitä”, Sillanpää napautti.

“Ei tuo ole fakta. Tulevaisuudessa maakunta voi laittaa reppulääkärin kiertämään kylillä. Ei terveysasemien toimintoja saa ajaa alas etupainotteisesti, koska moni asia on vielä auki”, Lakkinen korosti.

Yhtä mieltä ehdokkaat ovat siitä, että Sastamalan julkisen liikenteen kehittäminen lisää kuntalaisten tasa-arvoa. Yhteyksien pitää toimia entisten kuntakeskusten välillä, ei vain kyliltä Vammalaan. Jos palveluita keskitetään, pitäisi siihen automaattisesti liittää se, että palvelut pysyvät edelleen kaikkien saatavilla.

“Erilaisten näytteiden ottaminen onnistuisi mainiosti kyliä kiertävässä terveysbussissakin”, Lakkinen mietti. Piippo myötäili toteamalla, että vastaavista kokeiluista on saatu muualta hyvää palautetta.

Kirjastopalvelua kaikille ja kaikkialla

Kirjapääkaupungin kirjastoverkkoa ehdokkaat eivät supistaisi.

“Kirjasto on sellainen palvelu, joka tulee olla joka kylällä. Se on sivistyksen tyyssija, henkisen hyvinoinnin edistäjä ja kohtaamispaikka, jolla on suuri yhteisöllinen merkitys”, Piippo kuvaili.

“Tästä ei synny erimielisyyttä. Meillä on Sastamalassa hieno kirjastoautokin, joka tavoittaa suuren määrän kuntalaisia”, Lakkinen totesi.

 

  • Ex Äxä vammalasta

    Kadut kuin villissä lännessä, nyt kadut kuntoon muutamalla miljoonalla ja Kiikan uimahalliin perusremontti nin siinä on sitten kansa tyytyväinen.

  • Nimetön

    Keskustelu uimahallista on mennyt samanlaiseksi kuin syvyyspommien väistely. Koskahan osuu kohdalle. Puhetta toki maailmaan mahtuu. Kaikkia meitä on ja kaikkia meitä tarvitaan. Keskustelu ilmeisesti jatkuu, sanomisenvapaus sen sallii.

    • Nimetön

      Semmosta se on väittely, yks sannoo toista ja toinen toista mutta pääasia ettei uutta hallia edes aleta suunnitteleen vaan eletään rauhallisti ystävinä ja siihen luottaen mitä meille on annettu.

    • Nimetön

      siehän sälli oot kun moisia lupaat.mäxän tai räxän kaveri kuten lukee! pidä lupaukses!

  • Jaska Pantteri

    Tämä on nyt uimahallikommentti numero 448. Asia eri ole edistynyt mihinkään suuntaan näillä turhilla jorinoilla. Olisiko jo aika lopettaa p…an jauhaminen ja tehdä asioita, joihin jokainen voi omalla toimeen tarttumisellaan vaikuttaa? Suomessa on kiireellisempiä ja tärkeempiäkin ongelmia hoidettavaksi.

  • mäxä

    Miksi ihmeessä? Kai nyt tästä saa jauhaa, jos siltä tuntuu. Sinä voit mennä vaikka jakaan ruokaa leipäjonoon tai suojeleen norppia, mutta anna meidän keskustella täällä.

  • Nimetön

    Vaari Uimahalli on harvojen vammalalaisten huvi Mutta Sastmala on laaja alue Laitetaan tiet kuntoon niitä kättää kaikki Se jos mikä on tasaarvoo

    • Vaari

      Uimahalli on harvojen vammalalaisten nautinto Sastamala on laaja alue laitetaan ensin tiet kuntoon ja pidetään ne myös talvella kunnossa Se jos mikä on tasaarvoo siitte pääsee nauttimaan kaikki veronmaksajat

  • käksä

    Uimahalliongelmaa ei ole kuin vammalalaisilla, Kiikkalaisilla ja keikyäläisillä on hallinsa ja Huittisiin lyhyt uintimatka, kiikoslaiset käyvät uimassa Kiikassa, Porissa ja Kankaanpäässä -ei ongelmia vaan runsaasti tarjontaa. Suodenniemeltä käydään ahkerasti uimassa Kankaanpään Kuntsarilla, sinne on lyhyt matkakin. Mouhijärveläiset käyvät uimassa Nokialla ja Karkussa, ei ongelmia uintipaikkojen suhteen. Karkkulaisilla on altaansa monine ohjattuine tunteineen.

    Mikä ihme siinä on että vammalalaiset eivät pääse uimaan jollei halli ole nurkalla?

  • mäxä

    Käksä, kutakuinkin samaa kirjoittelin. Osittain järkevää kirjoitusta, sinulle siitä kiitos. Ei se kiikan halli kiinnosta tippaakaan mouhijärveläisiä tai suodenniemeläisiä. Kyse on siitä, kun noi lahot hallit suljetaan… ei ole kiikkalaisilla tai keikyäläisillä hallia. Ja edelleeenkään kaupunki ei omista kumpaakaan. Ja parahin vaari, eipä se uusi halli vaikuta millään tapaa sivukylien tienhoitoon, ne kun ei ole kaupungin kontolla.

  • mäxä

    Kertoisitko ystävällisesti että missäköhän kohtaa meni pelleks, kiitos. Se voi harmittaa, kun joku puhuu totta.

    • Nimetön

      Meni pelleksi siinä vaiheessa, kun osallistuit keskusteluun kymmeniä kertoja toistamallasi tyhjällä väitteellä. Kiikan hallin voi korjata, mutta jos raha ei riitä, ei se riitä uuteenkaan halliin. Silloin käydään vajaakäytöllä olevassa Huittisten hallissa, sehän on ihan naapurissa.

  • mäxä

    Oma toistosi, “voi korjata” on samalla tulkinnalla pelleä. Siinä kun ei ole järkeä. Rahat varmasti löytyisi, mutta kuka hullu nyt laittaisi remonttirahoja tuollaiseen toivottomaan homeloukkuun, jota ei edes omista?
    Mitäs sanot, laitetaankos Sastamalasta kaikki rahaa nielevät harrastepaikat kiinni? Jäähalli, kaikki liikuntasalit yms. Kyllä niitä naapurikunnista löytyy.

  • Satsataan hyvään

    Vai ehdotat liikuntapaikkojen sulkemista, huono ehdotus, minä kannatan toimivien paikkojen korjausta kuten kiikan uimahallin.

  • mäxä

    Jos käyttäisit hoksottimiasi, huomaisit että juuri sitä en halua. Ilman muuta korjataan paikat jos se edes jollain mittapuulla on järkevää. Uimahallien kohdalla selvästikkään näin ei ole.

    • Nimetön

      Tuo nyt on vaan oma päähänpinttymäsi. Ymmärrän kyllä sitä vasten, että useimmat tuntemani sukkahousupyöräilijät ovat mulle-kaikki-tänne-heti -tyyppejä, joille palvelut pitäisi rakentaa viiden minuutin säteelle kodista, täysin muiden tarpeista riippumatta. Jos Kiikan uimahallin toiminta kiinteistöyhtiön tiloissa on kynnyskysymys, kaupunki voi ostaa koko talon. Lähtee varmasti halvalla, jos vaihtoehtona on, että käyttämätön uimahalli jää kiinteistöyhtiön rasitteeksi. Kiikan uimahalli on remontoitavissa kannattavasti. Uuden hallin rakentaminen ei ole kannattavaa, se aiheuttaa vain veronkorotuspaineita, ellei muista palveluista karsita. Vertaapa vaikka Huittisten hallin kannattavuuteen. Se on vaikeuksissa, vaikka lähietäisyydellä ei edes ole kilpailevia uimahalleja, kuten Sastamalassa. Voisit muuten mäksä korvata kommenttisi vaikka pelkällä huutomerkillä, niin ei tarvitsisi kirjoittaa niitä aina vaan uudelleen. Sisällön tietävät kaikki ilman tekstin lukemistakin.

  • mäxä

    Sinä voisit antaa perusteluillesi jotain faktaa. Mainitsit, että kiikan halli on remontoitavissa kannattavasti. Kuntoraportti kertoi päinvastaista. Mistä tiedät kiikan uimahallikiinteistön olevan halpa hankinta? Huittisten asukasluku on taas hieman pienempi, kuin sastamalan, ehkäpä siksi kävijöitäkin vähemmän.
    Kirjoittaisit sinäkin nimimerkillä, niin muut huomaisivat sinunkin päähänpinttymäsi, mulle-kaikki-tänne-heti höpötyksinesi. Itse kirjoitan juuri niin paljon kun lystään, se on voivoi jos harmittaa.

    • Nimetön

      Sinun elämäsi koko sisältö näyttää olevan yhden kommenttipalstan seuraaminen ja itkupotkuraivarin kaltainen juupas-eipäs vänkääminen. Vastaavaa näkee, kun pikkulapset yrittävät kaupan karkkihyllyllä saada vanhemmat ostamaan karkkia. Surullista. Hanki oikea elämä!

      • hölkynkölkyn

        Mäxällä on antaa jutuilleen hieman perusteitakin. Mäxää moittivat eivät juuri itse asiaa perustele vaan keksiskelevät Mäxän persoonasta perusteluja asialleen. Asialle jolle eivät ole vielä yhtään perustetta keksineet. Aika onnetonta.
        Nyt ne pelkää että perunanhinta nousee jos uusi halli Vammalaan rakennetaan.

      • Nimetön

        Ei se mikään peruste korjauskelvottomuudelle ole, että konsultti on listannut Kiikan uimahallin remontissa tarvittavat toimenpiteet ja kustannusarvion. Kysymys on vain siitä, että kustannusarvio on nyt päättäjien tiedossa ja tulevien päätöksien pohjana. Uudesta hallista ei ole vastaavaa kustannusarviota olemassa. Pyhän Olavin kirkkokin olisi jäänyt korjaamatta, jos olisi tuijotettu vain rahaa. On kaupungin päättäjien asia harkita, kumpi kannattaa ja kumpaan on varaa, Kiikan hallin korjaamiseen vai uuden rakentamiseen. Mäksä voisi nyt laatia uuden hallin piirustukset, rakennesuunnittelun ym. ja tärkeimpänä kustannusarvion, jos kompetenssia tosiaan riittää kokonaisen uimahallin korjaus-tai rakennuspäätöksen tekemiseen. No, kunhan kirjoittelee, kun ei parempaakaan tekemistä ole.

  • mäxä

    Sinä sait näköjään itkupotkuraivarin, minun ei tarvitse käyttää huutomerkkejä. Surullista huomata vastapuolen kiukustuminen, kun joku onkin eri mieltä.
    Minun elämäni ja sen sisältö ei kuulu sinulle tuon taivaallista. Edelleen jatkan kirjoittelua, voivoi jos harmittaa.

    • Nimetön

      vedä nyt mäksä ne sukkarit päähäs ja lappu kaulaan et mäxä niin nähdään millanen idiootti olet kun liikut jos jaksat ja lopeta toi vinkuminen,minä minä,olet todella säälittävä.

  • Nimetön

    Joku ihannoi sitä miten Porissa, Nokialla, ja Huittisissa on uimahallit. Samaan hengenvetoon ihmetteli, miksi Sastamalaan pitäisi rakentaa oma halli. Niin, miksi noilla paikkakunnilla on rakennettu halli “keskelle kylää”? Olisiko syynä arkijärki. Palvelu sinne ,jossa kirkkaasti eniten käyttäjiä. Vai meneekö yli ymmärryksen? Jollain Kiikan “koirankopilla” ei ole mitään tekemistä Sastamalan uimahallin kanssa.

    • Nimetön

      oi voi,tällä hetkellä se ns.koiran koppi voittaa sun sastamalan hallin vai miten se oli? montako hallia on sastamalassa? osaatko laskee ja mene uimaan mokomakin viuru!

    • Nimetön

      kylläpä on rehvakasta kielenkäyttöä – ennen vanhaan oli tapana sanoa, että ylpeys käy lankeemuksen edellä…

  • Nimetön

    Millainen halli sitten vamalalla aikanaan jo -60 luvulla oli en oikein muista mutta kiikan hienon hallin avajaiset muistan kyllä, oli ne hienot!!

    • Nimetön

      Varmaan avajaiset olleet hienot. Myös grilli ja mökkikauden avajaiset on hienot, jos omistajat haluavat. Puhumattakaan siitä, kun nainen käy kampaajalla, tai mies ostaa uuden palttoon.

      • Kommeet ne oli!!

        Kyse oli uimahallista jos et sattunut ymmärtämään siksi pieni tarkennus.

      • Nimetön

        mten muijas tukka liittyy uimahalliin vammalas,kastuu tietty jos olis ja kastuu tiietty nytkin. jos isäntä oot ja joku muukin?

  • Nimetön

    Mikähän siinä on ,kun ne Vammalan Varakkaat ei ole pystyneet ittelleen uimahallia kymmenien vuosien aikana saamaan aikaiseksi .

  • mäxä

    Me olimme viisaita, sillä nyt täälläkin olisi purkukuntoinen uimahalli. Täällä ei lähdetty kilpasille naapurikunnan kanssa. 14:50 sinäpä olet oikein rehvakas, ihan alkaa jänskättään. Onneksi sinä olet tuommoinen kovis mitä kansa kadehtii, varmaan melkoinen atleetti. Oikea takametsien tarzan.

    • Nimetön

      Siispä jatkukoon mäksän kauaskantoinen viisaus, ei rakenneta nytkään uimahallia Vammalaan, koska sekin olisi “purkukunnossa” aikanaan. Jopa nopeammin ja lopullisemmin kuin entiset, koska rakentamisen laatu on nykyään heikompaa kuin Kiikan uimahallin rakentamisen aikaan. Joko sinulla on valmiina uuden hallin kustannusarvio? Kai korjausrakentamisen johtava asiantuntija osaa sellaisenkin tehdä?

  • mäxä

    Kuten varmaan olet huomannut, rakennusten purkua ja uusien rakentamista tapahtuu jatkuvasti. Se on ihan normaalia kehitystä, ei tarvitse huolestua. Millä ihmeen logiikalla olet minusta tehnyt korjausrakentamisen johtavan asiantuntijan? Kiitos tittelistä, mutta työskentelen aivan eri alalla.
    Toisin kuin eräät, luotan ammattilaisten arvioihin hallivanhusten kunnosta ja haluan että sastamala kehittyy. Tietyt jäärät vaan haluaa vastustaa kaikkea, oli sitten kyse uudesta hallista tai vaikkapa cittarista.

  • Nimetön

    Mäxä halveksii kovasti kaikkea vanhaa, vanhat ihmiset harmittaa mäxää kun ne käy uimassa ja häiritsee hänen jalon kroppansa etenemistä altaassa, vanhoista rakennuksista puhuu vanhuksina en ole kenenkään muun kuullu puhuvan esimerkiksi sastamalan vanhasta kirkosta vanhuksena tai tampereen vanhatie olisi vanhus. Onko mäxä nuoruuden ruummillistuma joka ei vanhene koskaan ja huutaa aina: Mulle kaikki heti!!

  • mäxä

    Otas nyt toinen kuppi kahvia, koita ymmärtää että ihan kaikkea ei vaan voi säilyttää. Totta kai kirkot on vanhoja, ja niitä tarvii huoltaa/ korjata, ne kun on historiaa. Mutta tollanen homeinen betonibunkkeri on kaukana siitä.
    Satuitko huomaamaan, että esim. cittarin tieltä lähti jokunen vanha rakennus? Mitä sitten, se on elämää. Tuolla logiikallasi voin vain arvailla minkälainen himohamstraaja sinä olet, mielestäsi mitään ei saa romuttaa ja kaiken voi vielä korjata…
    Kerro vain osoitteesi, niin voin toimittaa sinulle kaiken itseltäni ylijääneen vanhan roinan, kun niin näytät vaalivan kaikkea vanhaa.

    • Nimetön

      juu niin lähti muutama – ei niin kovin kauaakaan pystyssä ollut pytinki – se on juuri sitä suurta tuhlausta ja tyhmyyttä, jota nyt joukossa tyhmyys tiivistyy – tyyppisesti halutaan edelleen joidenkin isoon ääneen melskaavien tahoilta, kyllä olemassaolevia rakennuksia voidaan korjata, jos halutaan ja miksikä ei haluttaisi, jos normaali järjellä toimitaan taloustilanne kokonaisuus huomioiden

  • Nimetön

    Annapa mälsä kustannusarvio uudelle hallille, jotta päästään vertaamaan korjaamisen ja uudisrakentamisen kuluja. Ne rahat kaivetaan kaupunkilaisten lompsasta.

  • Kiikkaan!!

    Historiallisesti kiikan uimahalli on säilyttämisen arvoinen, ensimmäinen uimahalli satakunnassa joka sijaitsi maalaiskunnassa. Kiikka oli jo silloin aikaansa edellä ja toimi tiennäyttäjänä muille kunnille ja isoille asutustaajamille, suomessakin Kiikka oli merkittävä paikka toisin kuin vammala.

  • maku

    nykyään ei osata rakentaa yhtään uutta rakennusta kunnolla, niistä tulee aina homerakennuksia. ennen osattiin, joten kannattaa remontoida vanha kunnon rakennus.

  • Nimetön

    Sitten kun varsinaiset neuvottelut alkaa Sastamalan uimahallista, niin Kiikan “elävää arkistoo” ei kannata edes vilkasta. Tulevaisuus kurkottaa eteenpäin, eikä katso peräpeiliin. Menneisyyden vangit, horiskoon mitä horisee.

  • Saunoja

    Kiikka on tämän alueen ihmiset opettanut uimaan ja käyttämään nykyaikaisia uimahalli palveluja. Tänne ovat ihmiset tullut nauttimaan, uimaan ja saunomaan ja rentoutumaan mukavassa porukassa tähän on edelleen panostettava täysin palkein. Mäxä moittii kiikan hallia kun se on maan alla mutta surkee olis halli jos se olisi kepin nokassa.

  • mäxä

    Kiitos kiikan hallille kulluneista vuosista, nyt onkin aika siirtyä kehityksessä eteenpäin. Uutta hallia rakentaan…

  • Nimetön

    Voisi sen niinkin sanoa jos peruskorjaus kiikan halliin kerran tehdään, kiität siis kuluneista ja tulevista vuosista kiikan hallia!

  • Remontti

    Onko varmaa tietoa alkaako kiikan uimahallin remontti vielä tämän vuoden puolella ja ilmeisesti keikyän halli on silloin auki joka päivä aamusta iltamyöhään kun kymmenettuhannet sastamalalaiset on yhden hallin varassa.

    • Nimetön

      Ei muuta tietoo kuin, että ovet laitetaan lukkoon ja avaimet heitetään pöpelikköön. Siis, jos joku haaveilee jostain remontista. Ainut remontti on se, ettei tehdä mitään remonttia. Silloin ei tarvi laittaa älyä remonttiin.

  • Nyt on varmaa

    Tänään lehdessä kehuttiin uimahallien toimivuutta joten kyllä se remontti on kuulemma päätetty tehdä koska kansa haluaa uida eikä ole varaa uuteen uimahalliin. Mäxä on kuulemma ilmoittanut että remontti kelpaa hänellekin kun vaan pääsee uimaan ja täytyy uskoo kun iso mies sannoo.

    • Nimetön

      Joo niin mäkin kuulin. Mäksä voi hakee sahan talven varalle jos haluu uimaa kaalisaaressa ja uikkarit mieluiten ja tietty kesä. Älä pelota sieltä porukkaa pois.minä minä ja laiska kun mikäkin.

  • mäxä

    Siis JOS tehtäisiin niin järjetön päätös, että kiikan halli päätettäisiin rempata, niin totta kai uintiharrastukseni jatkuu. Siitähän nyt ei olekkaan ollut kyse. Pointtini on ollut, että uuden hallin tekeminen parempaan paikkaan on ajankohtaista. Kun nuo vanhat hallit on kuntotarkastuksissa todettu *askoiksi.

  • Paras se on

    Jaa paikkako nyt onkin huono, mitäs vikaa siinä on kun 50 vuotta on palvellut ja ainakin 1,5 miljoonaa kertaa on uimareita käynyt, kyllä on paikka loistava ja pidetty ja kiitetty.

    • Nimetön

      Kyllä “Baari”tehdään sinne jossa on asiakkaat. Metsurit menevät metsään, mennessään töihin. Mutta ei uimahallia kannata rakentaa pelkästään metsureitten ihailtavaksi.

      • Nimetön

        Kyllä paikkansa pitää, 1,5 miljoonaa uimaria käynyt kiikan hallissa vammalassa pyöree nolla eli halli tehdään kiikkaan kuten edellinen kirjoittakin sen vahvisti.

  • mäxä

    Paikkahan tuo, parillakin eri tapaa. Toki tuo maantieteellinen sijainti… Itselle ei ongelmaa, kun on auto alla mutta keskustan vanhemmasta väestöstä ei voi sanoa samaa. Ja myöskin sen sijainti siellä maan alla. Laajentaan sitä ei oikein pysty ja liikuntarajoitteisille jokatapauksessa hankala kuljettava.
    Tähän kun lisää ne kosteusvauriot, niin ihmettelen mikäli kiikkaa ruvettaisiin saneeraan.
    Sitä en ollenkaan epäile, etteikö kiikkaa ja sen hallia oltaisi aikanaan kiitelty. Ne ajat vaan muuttuu.

  • Perinteet kunniaan!!

    Perinteitä ja ammattitaitoa kunnioittaen Kiikan halli tulee korjata.

  • mäxä

    Eikös kyläyhdistykset ole sitä varten? Kaikki vanhat koulutkin on nykyisin kyläyhdistyksien talkootyönä korjattuja. Ottaka te kyläaktiivit se vesieristepurkki kouraan, ja tehkää siitä pikkurempalla käypänen. Me ulkopaikkakuntalaiset voidaan käydä uudessa hallissa.

    • Nimetön

      Rakennetaanko se halli sua pohjaton vatipää joka valitat joka asioista niin pelkästään sua varten?

    • Nimetön

      Mitkä ulkopaikkakuntalaiset,etkö mäksä ole tyrväältä? Siellä on monia muitakin kun sä! Kaikki ei kuuntele sun kirjotuksia!

  • Nimetön

    Ensin rakennetaan Varilaan lentopallohalli ja sen jälkeen harkitaan uimahallia , jos harkitaan !

  • Nimetön

    Sastamala – kaiken pysähtyneisyyden ja taantuman keskittymä. Uimahousut mukaan ja naapurikuntiin uimaan. Samalla hoituu kauppareissutkin. 🙂

  • Nimetön

    Kun tänne Sastamalaan rakennetaan uimahalli, niin sen käyttöikä on ainakin 50 vuotta. Eli siinä ajatellaan väkevän vahvasti myös tulevia sukupolvia. Eritoten heitä. Siksi on kaikkien lapsellisuuksien äiti, puhua samalla jostain Kiikan uimahallin remontista. Kiikkalaiset saa jynssätä ja jyystää halliaan himoonsa senkun ehtivät. Tuskin tänne Vammalaan asti edes lastut lentää.

      • Nimetön

        Sinun pitäis ottaa se ohrantähkä pois takapuolestas. Tuollainen kiivailu ei ole hyväksi. Saatat vielä kompastua kynnykseen ja tuttis lentää sohvan alle. Jollei äitisi ole kotona, niin kukas sen sieltä könyää.

  • mäxä

    Kovia noi hallivastustajat haukkuun. No se vaan kertoo että tietää mitä on tulossa. Eiköhän kaikki ei-kiikkalaiset ole teille ulkopaikkakuntalaisia. Ettekös te takavuosina kokeilleet meille ulkopaikkakuntalaisille korotettua maksuakin?

    • Nimetön

      Tiedätkö et mitä on tulossa? Ootko ite varma et uusi halli tulee? Epäilen joten pluti nyt kun viä voit ja siirry järveen,laiska.

  • mäxä

    Plutin, nyt ja jatkossakin. Kokolailla varma olen tuosta uudesta hallista. Ja kun huomaan, että et selvästikkään viitsi lukea muutomaa viestiä taakseppäin niin katso klo 10:11 kirjoitukseni… laiska.

    • Nimetön

      Sinulla mälsä on niin kova kirjoitusripuli, ettei päästöjäsi kukaan jaksa selailla. Ei edes kiinosta, koska mitään uutta et ole tuonut keskusteluun viimeisten kymmenien horinoittesi aikana. Jos luulet olevasi joku kiinnostava mielipidevaikuttaja, niin pieleen meni. Olet lähinnä provosoiva trolli.

  • Nimetön

    Tampereen Kalevan maauimalan kustannusarvio on noussut jo yli 10 miljoonan, eikä siihen tule seiniä eikä kattoa… Kyllä sastamalalainen veronmaksaja tykkää, kun uutta velkaa otetaan 20 000 000€, jotta muutama mamma pääsee polkemaan vettä ja papparaiset saunomaan.

  • Nöyryyttä

    Kiikka tarjonnut auttavan kätensä vammalalaisille ja antanut uida lähes ilman vuosikykymmeniä, osoittakaa nyt vähän edes siitä kiitollisuutta.

Kommentointi ei ole käytössä.