Vuoden takaiseen verrattuna työllisyys on kohentunut. Työttömien työnhakijoiden määrä on matalampi niin Pirkanmaalla kuin Satakunnassa.
Valtaosin alueen kunnissa työttömyysprosentit olivat kesäkuun lopussa alle kymmenen. Paras tilanne on Säkylässä, jossa työttömien osuudeksi työvoimasta kirjattiin 6,4 prosenttia. Se on kunnittain tarkasteltuna vähiten Satakunnassa.
Huittisten työttömyysprosentti on 7,9, Punkalaitumen 9,1, Sastamalan 9,3 ja Kokemäen 11,5.
Maakuntakeskuksissa tilanne on synkin. Pirkanmaan ja Satakunnan korkeimmat työttömyysasteet ovat Tampereen ja Porin 14,8 prosenttia.
Kesäkuussa työttömien työnhakijoiden määrä on kasvanut, mutta se kuuluu normaaliin kausivaihteluun.
Porukkaa tippunu toimeentulotukiasiakkaiksi työkkärin puolelta vai?
tIlastokaunistuksia varmaankin
muuten – kuinka kauan yrittäjä saa pitää työntekijää lomautettuna, onko sillä mitään määrää, vai röyhkeyskö määrää kussakin tapauksessa?? Meinaan, jos töitä on ilmaantunut ja pomppuutetaan työpaikalla, teetetään jumalattoman pitkää päivää ja sitten taas lomautuspäiville, olisi kiva tietää….
Mihin tilastoon/ kenen antamaan tietoon, toimituksen väittämä perustuu?
Työttömien määrät vaihtelee riippuen siitä minkä organisaation tilastoja käytetään ja miten se tilasto lasketaan. Esimerkkinä työvoimahallinnon ja tilastokeskuksen tapa laskea työttömyyttä on erilainen ja siksi tuloksetkin poikkeavat keskenään. Toinen rekisteröi työttömiä työnhakijoita ja toinen kysyy kyselytutkimuksen kautta oletko ollut töissä. Joten lyhytaikaisenkin työsuhteet näkyvät jälkimmäisessä tilastossa.
Nyt vuoden 2017 alusta on työvoimahallinto tehostetusti haastatellut asiakkaitaan moneen, moneen, moneen vuoteen täydentänyt rekistereitään siinä samalla, aikaisemmasta poiketen merkinneet nyt myös lyhytaikaisetkin työsuhteet jotta saisivat tilastot näyttämään paremmilta.
Työttömien työnhakijoiden määrä on aivan samaa luokkaa kuin viimevuonnakin (viittaus: Tilastokeskuksen tilastoihin http://tilastokeskus.fi/til/tyti/2017/06/tyti_2017_06_2017-07-25_tie_001_fi.html).
Työttömistä neljännes on kurssilla, harjoittelussa, työkokeilussa tms. Näin he eivät näy tilastoissa työttäminä. Todellisuudessa Suomessa on satatuhatta tällaista tilastoista pois kikkailtua. Tehostetut haastattelut ja aktivointi työntää ihmisiä tällaisiin työttömyystilastojen ulkopuolisiin nöyryytyksiin, ei oikeisiin töihin.
20:53 aivan samaa mieltä, nyt kun siirtävät syksyllä TE-keskukseta nää 800 työmarkkinatukea tai peruspäivärahaa saavaa työtöntä työnhakijaa sinne Työteekkiin (sama juttu muissakin kunnissa) niin eiköhän hallitus pääse tilastoissaan yli tavoitteiden.
Hyvää asiassa on siinä että päättäjät on vihdoin tajunneet ettei kaikki työttömät ole samallaisia.
Suuressa viisaudessaan kuitenkin jako kahteen. Ansiosidonnaista nauttivat saa olla omillaan (vielä), työmarkkinatukea tai peruspäivärahaa saavaa työtön siirtetään Työteekin ghettooon. Vaihe2 on mielenkiintoinen, siirretäänkö ansiosidonnaista saavat työttömät suoraan VAI ensinnä Kelasta työssäkäyvät työmarkkinatukea, peruspäivärahaa, asumistukea saavat.????
Siellä Työteekissä sitten keskenään tietysti vois jonkinlaisella käsivarsinauhalla tai rintaan ommellulla merkillä erotella mihin porukkaan kuuluvat jotta hierarkia säilyy rikollisten, työttömien, työssäkäyvien Kelan avustusten saajien ja “Noh maahanmuutajat vois kanssa tehdä ryhmätunteen vuoksi omansa” … Miten tää ajatus tuntuu niin tutulta että joku olis jo KOKEILLUT?
Kaikki tilastoituvat työttömiksi vaikka olisivat valmennuskurssilla tai jossakin työkokeilussa tai kuntouttavassa työtoiminnassa. Tilastojen kaunistelu näillä toimilla ei ole enää muutamaan vuoteen ollut mahdollinen.
Yli satatuhatta suomalaista on te-toimistojen ”työllistymistä edistävissä palveluissa”.
Puolet kouluttautuu työttömyysetuuksien avulla, toinen puoli tekee töitä pelkkien tukien varassa. He eivät ole palkkatöissä, mutteivät myöskään olleet virallisten tilastojen mukaan työttömiä.
Näistä orjatöissä olevista ”aktivoiduista” noin puolet on kuntouttavassa työtoiminnassa ja loput työkokeilussa.
13:45 Hyi sinua kun tommosia kirjoittelet. Mistähän tilastosta puhut? Tilasto on niin kuin se luetaan ja kritisoin toimitusta kun ei ole lähdetietoaan juttuun pistänyt jotta lukija voisi tarkistaa tietoja. Lukijan aliarviointia pahemmasta päästä.
Suomessa on yhteensä n. 320 000 työtöntä. Siihen vielä yli 100 000 jotka kompastelee jossain byrokratian rattaissa. Periaatteessa työttömyys valtakunnan tasolla ei vähene hiukkaakan. Se on karua faktaa.
23:19 Mistä tuon luvun “320 000 työtöntä” repäsit? ajatuskuvio on kyllä suurusluokaltaan oikea.
Pistäkää linkit matkaan kun kirjottelette niin on toimittajankin sitten helpompi arpoa mitä uskoisi kun voi katella ite vähällä työllä!
Kyseinen luku noin 320 000 työtöntä on ihan valtamediassa ollut määrä. Suomessa käytetään virallisesti kahta eri laskutapaa työttömien osalta. On arvioitu, että menee 30 vuotta nykyvauhdilla jotta päästäisiin 80 000 työttömään. Että terve vaan ja onnea!
Ikinä enää ei päästä sadantuhannen luokkaan työttömissä. Robotisaatio ja digitalisaatio vievät kiihtyvällä tahdilla työpaikkoja, mikä syöksee yhteiskunnan kriisiin. Tämä Pirkanmaan kokeilu siirtää pitkäaikaistyöttömät kaupungin vastuulle on tarkoitettu vain työmarkkinatuen kuntaosuuden siirtämiseen valtiolle. Tampereen virkamiehet sen myönsivätkin. Kaupunki välttyy maksuilta, kun työtön on kurssilla, työkokeilussa, harjoittelussa tms.”aktivoinnissa”. Pitäisi viimein tunnustaa tosiasiat ja alkaa muokata yhteiskuntaa suuntaan, jossa palkkatyö ja siitä saatavat verotulot eivät ole ratkaisevia yhteiskunnan kannalta. Tuotantovälineiden omistajien on otettava vastuu ihmisten elättämisestä tai muuten on yhteiskunnan otettava tuotantovälineet itselleen.
Myös sitä voi arvioida työllisyyden kautta, että keskustapuolue kieltää kunnilta oikeuden tuottaa sosiaali-ja terveyspalveluja. Kuitenkin perustuslaki takaa kunnallisen itsehallinnon. Silti kepu mainostaa itseään kuntapuolueena! Tyhjän mainosta. Nyt viedään valta maakuntiin. Maaseutukunnat lyödään alas. Iniskää siellä. Miksi kunnat ei voisi tuottaa sote-palveluja? Nykyhallitus monottaa.
09:08 Nyt täytyy olla eri mieltä kun katsoo asiaa “työttömän silmin”. Kun kunnille annetaan valta järjestää es. työttömien terveyspalvelut “mielensä mukaan” niin pahimmassa tapauksessa käy kuten Sastamalassa on käynyt. Kunta ulkoistaa palvelun tuottamisen ilman kilpailutusta yksikölle joka pystyy säästämään menoja eniten (Sastamalan tapauksessa Työteekki).
Lainaus kaupungin sivuilta “Aloite terveystarkastukseen ohjaamisesta voi tulla esim. kunnan sosiaalitoimesta tai työttömille palveluja tarjoavilta tahoilta.” https://www.sotesi.fi/sivu.tmpl?sivu_id=9567;sid=9567.
Se tässä on outoa että laki astuu voimaan “kunta-kokeilulle” vasta 1.8.2017 kun Tyrväällä on työttömien ylimpänä “lääkärinä” puoskaroinut jo ainakin vuodesta 2010 saakka työteekin työntekijät. Asian tietysti pystyy tarkistamaan vaikka katsomalla paljonko on työterveystarkastuksia tehty työttömille viimeisen n.10v aikana.
Tästä työttömien terveyspalveluista en tiedä mitään. Yleisesti pitäisi jatkossakin mennä siten, että myös kunta voi olla mukana sote-palveluiden tuottajana. Kuten yksityiset firmat. Kunnallinen itsehallinto on jalo asia. Me asukkaat teemme sen kunnan. Nykyhallitus ottaa painimatsia oman varjonsa kanssa. Pohjantähdessä jo räätäli Halme totesi, “ettei aaveita voi ampua”.
13:04 Eipä siitä tiedä kukaan muukaan. Surullinen ja varoittava esimerkki vain miten asiat voi mennä (tulee menemään) solmuun kunnissa kun vahvimmat “kiimassaan” toteuttavat omia visioitaan pystymättä sopimaan työnjaosta muiden kanssa.
Tuota sotea on nyt väännetty niin kauan monen hallituksen voimalla että rupeaa oikein kaipaamaan Kekkosen aikoja kun presidentti oli vielä vahva ja sulkis nuo “saatanan tunarit joka puolueesta” johonkin tyhjillään olevaan pakolaiskeskukseen pohjanmaalle ja pihalle saisivat tulla vasta kun homma on ratkaistu niin poliittisesti kuin lainsäädännöllisestikkin yksimielisesti.
Kiitos työllisyyden paranemisesta kuuluu Sipilän hallitukselle.
Ei, vaan suhdanteiden maailmanlaajuiselle parantumiselle, jota PersKeKo ei ole saanut aikaan. Uusi heikko SituKeKo-hallitus pilaa nopeasti nousun. Vienti vetää, kotimaassa kysyntä ei kasva leikkauksien vuoksi. Tänään uutisissa ihmeteltiin, että inflaatio ei ole noussut, kuten noususuhdanteessa pitäisi käydä. Tämä kielii kotimaisen kysynnän lamaantumisesta, joka johtaa nopeasti vaikeuksiin, jos maailmantalous hetkeksikin sakkaa. Ja sehän voi tapahtua vaikka huomenna, kun suurvaltoja johtavat ymmärtämättömät narsistit.
sipilän hallituksen täytys vetää pöntöstä alas siellä olis omiensa seassa
..juu,vaara vaanii työllistyä.
Tässä noususuhdanteessa piehtaroiminen perustuu kuplaan. Nimittäin velkakuplaan. Kulutusluottoja otetaan surutta. Markkinatalous syö lapsensa.