Hurja takaa-ajo päättyi Huittisissa – Poliisia kohti ammuttiin useita kertoja

Sastamalassa lauantai-iltana huomiota herättänyt poliisin operaatio alkoi Nokialla. Tilanne päättyi Huittisissa.

Hieman iltakuuden jälkeen poliisi sai ilmoituksen, jonka mukaan valtatietä 12 ajaa Tampereen suuntaan epäilty rattijuoppo. Poliisi lähti tavoittamaan kyseistä autoa ja sai sen kiinni Nokialla. Autosta ammuttiin välittömästi poliiseja kohti.

Henkilöauto pakeni Nokialta poliisia edelleen Sastamalaan ja Huittisiin ollen hetkittäin kateissa. Poliisia kohti ammuttiin useita kertoja takaa-ajon aikana.

Kiinniotossa käytettiin asetta – epäilty haavoittui

Ampujaksi epäilty henkilö saatiin kiinni Huittisissa. Poliisi joutui käyttämään tilanteessa ampuma-asetta.

Epäilty on haavoittunut ja hänet on kuljetettu sairaalahoitoon. Myös autoa kuljettanut henkilö on otettu kiinni.

Illan aikana poliisi pyysi virka-avuksi puolustusvoimilta panssaroidun ajoneuvon operaation tueksi.

Lue myös:

Poliisioperaation selvittely jatkuu – Epäillyllä ei hengenvaaraa

Poliisi purki sulun yöllä – Valtatie oli nelisen tuntia kiinni

Takaa-ajossa ei loukkaantunut poliiseja – Mukana useita partioita

Perhe keskellä poliisioperaatiota: “Käskivät meidät ulkoa sisälle”

Havaintoja laukauksista – Poliisilla operaatio Sastamalassa

  • Nimetön

    Ihan hirvee juttu, kyllä känniläiset on kauheita,varsinki vielä aseen kanssa.

  • Nimetön

    Kallialassa ainakaan mitään erikoista tapahtunut illan aikana? Kukaan mitään ohjeistanut tai sisälle käskenyt mennä? Poliisauto tosin näkyi olevan passissa eräässä läheisessä risteyksessä. Siinä kaikki?

  • Päivi

    Liberaalin alkoholipolitiikan syytä koko tapaus. Promilleraja alemmas, niin pysyy nämä rattijuopot pois maanteiltä. Mieluiten nollatoleranssi, että saataisiin kaikki rattijuopot heti pois liikenteestä. Ajo-oikeudetta ajaminenkin on ehdottomasti kiellettävä. Jos viinakauppa olis tänään pitänyt ovensa kiinni, niin olisko tätäkään tapahtunut? Keskikaljat pitää saada pois kaupoista ja jokaiseen autoon alkolukko.

    • Nimetön

      Ajo-oikeudetta ajaminen on kiellettyä, ei tarvitse enää kieltää.
      Alkon aukiolo tuskin tilanteeseen vaikuttanut, todennäköisesti löytyy muutakin kuin viinan aiheuttamaa innoitusta älyttömään touhuun.
      Päihteissä ajaville kovemmat tuomiot, niin tavalliset rattijuopot voisi vähentyä, mutta se ei näitä tämän tapaisia estä, ei ne välitä mistään.

    • justjoo

      kukkahattutädit taas huutelemas.. siitä ei oo mitää hyötyy jos se raja on 0 tai 0,5 koska jotkut kun juo ni se ei jää siihen 0,5 romillee. joo joka autoo olis ihan hyvä laittaa alkolukko mutta sekin olis suht kallista lystiä (itselläni on varmuuden vuoksi alkometri aina autossa enkä lähe ajamaan ellei se näytä nollaa.) Kolmanneks siinä vaiheessa kun keskioluet siirtyis Alkoon niin ihmiset kävisi siinä vaiheessa vain isoissa kaupoissa, esim. prisma missä on alko samassa rakennuksessa.

  • Nimetön

    Rajat kiinni, etteivät suomalaiset asemiehet pääse ulkomaille uhkaamaan viattomien kansalaisten henkeä.

  • Nimetön

    Jos kyseessä oli taiteilija ja vain vähän ottanut, kuten Sillanpää, niin ei se niin vakavaa ole. Nyt vaan tämä kuski laittaa itsensä kuntoon ja jatkaa elämäänsä. Toivottavasti saa voimaa tehdä jatkossa oikeita valintoja.

  • Nimetön

    Sirpa Pietikäinen sen jo aikoinaan sanoi:siirsin autoa vain vähän,jos olisin ollut selvinpäin niin en olisi ajanut kännissä!
    Tai jos oli kansantaiteilija kuten Pate niin ei menetä edes korttia vaikka puhaltaa törkeät koska on Pate ja tarvitsee ajokorttia!
    Tuon ammuskelun voi selittää…..no sitä nyt tuli käytettyä koska sellainen sattui mukana olemaan,pelästyin poliisia ja näen harhoja kun käytin samaa kamaa kuin siltsu….syyttäkää sitä,se on mun idoli ja teen kaiken kuten hän.

    • not gonna happen

      ei hyödyttäisi yhtään ketään… Alkossa olisi vain huomattavasti enemmän ihmisiä siinä vaiheessa.

    • Nimetön

      näin, ei siis keppanaa eikä lonkeroo, eikä muitakan litkuja ja kaiken kukkuraks;
      otettava viinakortti takaisin käyttöön Alkossa !

Kommentointi ei ole käytössä.