
70-vuotista taivaltaan Ellivuoressa lauantaina juhlinut Vammalan Yrittäjänaiset ry on vireä ja nuorekas seitsemänkymppinen, toteaa yhdistystä neljättä vuotta luotsaava Kirsi Jokiranta.
“Juhlassa meitä onnittelivat myös Nokian ja Tampereen naisyrittäjät. Tampereen järjestön puheenjohtaja kiinnitti erityisesti huomiota siihen, että yhdistyksessämme on paljon nuoria jäseniä.”
Yrittäjänaisten jäsenmäärä on tällä haavaa noin viisikymmentä.
“Ennen juhlia olimme ilmeisesti sen verran näkyvästi esillä, että ihan viime päivinäkin joukkomme on kasvanut uusilla jäsenillä”, Jokiranta iloitsee.
Yrittäjänaisiin liittyäkseen ei tarvitse olla yrittäjä, riittää että on yrittäjähenkinen, Kirsi Jokiranta muistuttaa.
“Jäsenemme ovat henkilöjäseniä. Näin ollen esimerkiksi myymäläpäälliköt tai muuten yrittäjähenkiset ihmiset voivat tulla toimintaan mukaan”, hän vinkkaa.
Vammalan Yrittäjänaisten toiminnan tärkein tehtävä on tukea toinen toisiaan.
“Samanlaisten ongelmien kanssa me kaikki painimme, vaikka eri aloja edustammekin.”
70-vuotisjuhlassa nimettiin yhdistykseen seitsemän uutta kunniajäsentä. He ovat Raija Finska, Kerttu Heinonen, Annikki Kärki, Paula Lehtinen, Tuire Minkkinen, Kirsti Murto ja Hilkka Tamminen. Jo aiemmin kunniajäseneksi on nimitetty modistimestari Raija Mäkinen.
“Uudet kunniajäsenet ovat omana aikanaan olleet aktiivisia omalla tavallaan”, Jokiranta perustelee.

Odotan mielenkiintoisia juttuja nykyisistä yrittäjänaisista!