Alueviestin toimitukseen soittanut närkästynyt naishenkilö haluaa tietää, miksei Kiikan mattorannassa tapahtuneesta jätevesivuodosta tiedotettu heti.
“On todella kurjaa, että ihmisiä sairastui. Minua harmittaa myös kaikkien mattojaan rannassa pesseiden puolesta. Omat mattoni haisevat ihan kissan kuselle. Mietin korvausvaatimuksen tekemistä.”
Sastamalan kaupungin tekninen johtaja Kimmo Toukoniemi sanoo, ettei hälytysjärjestelmä reagoinut pumppaamon sähkövikaan, mikä viivästytti tilanteen havaitsemista.
“Valitettavaa, että näin pääsi käymään. Tapaus osoittaa, kuinka tärkeää vesi-ja viemäriverkostojen saneeraaminen on. Kaikki vanhat pumppaamot pitäisi korjata ja tekniikka saattaa ajantasalle.”
Koska nähdään oikeudenkäynti jossa tekniikka istuu syytetynpaikalla. Ja peittääkö tekniikka “kasvonsa”? Sitä odotellessa. Sovitaanko niin, että ihminen vahtii tekniikkaa.
Tyrvääläinen tapa on hakea syyllistä vaikka viikkokausia lynkattavaksi ja ellei sellaista löydy, sellainen keksitään. Ongelman korjaamisella ei ole väliä, sehän uhkaa lopettaa hyvin alkaneen syyttelyn. Hyvä esimerkki on tämä 12:49 kirjoitus, joka edustaa oivallisesti “väärin sammutettu” -mielipiteitä.
13:19 Tai sitten kyse siitä, että pitäisikö enemmänkin pohtia mihin suuntaan yhteiskuntaa viedään. Tällä tekniikkauskolla. Nythän ihmisiltä jää ruuat ostamatta kun korttimaksaminen ei onnistu kaupassa. Silti nämä tekniikkauskovaiset marakatit höpisee, että käteinen raha on pelkkä kirosana. Onko hyvä kun sokeasti luotetaan tekniikkaan, asiassa kuin asiassa?
Onko terveyskeskuksen ohella myös Vesi-asiain laitokselle hankittu sellainen tekniikka,että sitä ja sen toimimattomuutta voidaan vain äimistellä?
415 km viemäriverkostoa ja 115 pumppaamoa eri vuosikymmeniltä, vieläpä eri kuntien aikanaan rakentamia. Sellainen tekniikka on hankittu, tai oikeastaan jouduttu ottamaan. Verkosto pitäisi saneerata, mutta eihän se käy, kun vesimaksuja ei saisi nostaa.
12:49 samaa mieltä. Turha tekniikkaa on syyttää jos Johtaja tekee vääriä päätöksiä. Rahaa lisää varmaan tarttee omaan tilipussiin. Paikka auki yleisille markkinoille ja katsastetaan olisiko päteviä johtajia tarjolla. Vai Kuollakko pitää jonkun ensin?
Valaisetko paremmin, mitä ne väärät päätökset olivat? Viikko sitten mielipidekirjoittajien mielestä väärä päätös oli käyttää rahaa jätevesijärjestelmien saneeraukseen. Onko se edelleen väärä? Johtaako kaupunkia nimettömien mielipidekirjoittajien ailahteleva lauma jolla ei ole vastuuta mistään, vai ammattijohtajat, joilla on päätöksien rajoina budjetti ja hyväksytty toimintasuunnitelma?
13:33 Johtajat tekee päätöksiä. Johtajia sitoo tietysti budjetit ja toimintasuunnitelmat. Oikeat Johtajat kantavat tekemistään vastuun, eikä syytä toisia (tässä tapauksessa selvää ongelmaa organisaation tiedottamisessa).
Kaikki julkishallinnon aukeavat työpaikat ovat julkisessa haussa.
Voit huoletta hakea, kun teknisen johtajan paikka avautuu. Saadaan paikkakunnalle rautainen ammattilainen eikä tällaisia vastaavia tapauksia sen jälkeen satu.
07:33 Käytännön kokemus ja ammattitaito myös “ammatti johtajalla” ei olisi varmastikkaan pahasta, Ikä kun lähenee 75v niin myös arkirealismi lisääntyy.
Rahasta se on kiinni. Budjetin viilaajat ja kuntapäättäjät eli valtuutetut vois tätäkin asiaa miettiä. Oisko uimahallia tärkeämpää laittaa noi paskaputket ja järjestelmät kuntoon, sano. Vaikka lisäähän se tietty uimahallin käyttöastetta tulevaisuudessa, jos luonnonvesissä ei enää ilkiä uida. Mutta naurettavaa syyttää virkamiehiä tästä asiasta, eivät he henkilökohtaisesti vastaa vesi-ja viemäriverkoston kunnosta.
Jos rahanpuute kaikkinensa rassaa jo ylläpitokustannusten osalta, pois sitten uimahallipuheet.
Vesi- ja jätevesi koskee kaikkia, ne asiat ensin kuntoon.
Rahanpuute? Sastamalan vesi tekee huipputulosta jos oot seurannu asioita yhtään.
Löysin 2016 tilinpäätöstiedot. Näyttävät ihan normaaleilta liikelaitoksen luvuilta – osittain jopa heikohkoilta.
Sijoitetun pääoman tuotto oli 2.99% –> huono
Voitto-% oli 11.11%, joka on ihan OK ja takaa toiminnan jatkamisen.
Mitään kovin erikoisia luvut eivät ole saati sitten huippuja. Kannattaisi ottaa asiasta selvää ennen kuin alkaa möykkäämään luulojaan tosina.
2017 lukuja en löytänyt, niistä en sano mitään. Asia ei todennäköisesti tuosta muutu, koska arvioita tulee käsitellä useamman vuoden lukujen perusteella, eikä vain yhden.
Klo 15:50: Täysin samaa mieltä. Säästöt mielessähän nämä elintärkeätkin systeemit uskotaan 24/7/12 sen jumaloidun tekniikan haltuun. Ei tartte maksaa palkkaa, lisiä eikä lomarahoja. HALVAKSI tulee. Mutta kun se tekniikka pettää, kustannukset ovatkin jo toiset. Inhimillisiä vaivoja ei edes voi rahalla korvata.
Se, joka elää, näkee vielä ajan, kuinka kaikki tekniikka romahtaa. Se ei näillä leveysasteilla olekaan leikin asia…
Mutta ostetaan nyt vielä näitä härpäkkeitä, kun halvalla saadaan! Pitäkäähän maaseudun asukkaat puita pinossa ja vesi kaivossa! Voi olla tulevina vuosikymmeninä kylään tulijoita…
3.8. klo 13:57 juurihan edellä kirjoitettiin, klo 13:38, ettei vesimaksuja saisi nostaa !
Mitä muuta se on kuin rahanpuutetta ja tilastoissa jokuset haluaa nostaa asumiskustannukset, vesi- ja
jätevesimaksut tilaston kärkeen tällä menolla Sastamalassa
Sastamalanvesi tekee joka vuosi mieletöntä tulosta. Joten muhkeat korvaus hakemukset liikkeelle ja suuri yleisö huom. Kellään ei mitään vastuuta. Jos tekniikka vaan sattuu pettään!!!
Mulle on jäänyt epäselväksi se asia, että jos hulevesisysteemi on rakennettu ja MAKSETTU, ei sunkaan siitä ENÄÄ tartte maksaa! Hulevedet hulisee maksettua reittiä ja päinvastoin säästää viemäriverkoston kuluja. Näin mun kansakoulujärkeni sanoo.
Niin, ja miksi ei velvoiteta julkisia toimijoita, esim
ev lut kirkkoa ottamaan ne hulevesijärjestelmät?
Ettei ne heidän lumikasansa esimerkiksi valu vetenä muiden harmiksi?
Paljonko oli viime vuoden tulos?
(Kyllä tähän nyt joku virkamies vastaa, että “eihän sulla voi olla nälkä”)
23:43: Täsmälleen näin.
Jos saneerataan vanhaa, valitetaan miksi, kun ei ole rikki. Kun hajoaa, valitetaan miksi ei korjattu ajoissa. Kun ennakoidaan, valitetaan kun käytetään rahaa suunnitteluun. En usko, että on virkamiestä tai päättäjää, jotka ei kaikkea korjaisi, kun vain tietäisi, mikä nyt seuraavaksi hajoaa.
Juuri näin.
Toisaalta nyt saavat kaikki erityisasiantuntijat naputtaa ja kiukutella täällä palstalla.
Kummallista, kun parhaat asiantuntijat ovat täällä. Hakeutukaa vesilaitokselle töihin, niin alkaa hommat luistamaan.
tuollainen on äärettömän lapsellista juputusta – tarkastele kommentointiasi ikään kuin yläpuolelta
Vanha sananlasku sanoo: Hyökkäys on paras puolustus. se pätee 20:31 ja 21:10.
Minä (21:10) en hyökännyt vaan annoin vastineen hyökkäykseen.
Voitko itse ottaa kantaa asiasisältöön, jos jotain haluat kommentoida.
En väitä, että koskee vesilaitosta, mutta kokemus on, että kun kerran on “hiljaista”, ei tartte mitään tehdäkään. Ja esimies sanoi, että ei hän suotta kiittele. Ottakaa kiitoksena, kun ei kukaan valita. (No tää oli vähän sivujuonne).
Voi olla sivujuonne, mutta hyvä sellainen. Noin juuri suomalaisen mieli toimii.
Jos hommat menee hyvin, niin ollaan hiljaa. Jos jokin menee huonosti, niin ‘oksennus’ alkaa yleensä niiden toimesta, joilla vähiten on kompetenssia asiaan.