
Äetsän Kunto 81 toteuttaa yhdessä muiden ulkona tapahtuvaa toimintaa harjoittavien yhdistysten kanssa Sastamalan Keikyässä Metsähotellin.
Keikyän Patsaspuistoon lauantaina 8. syyskuuta rakentuva Metsähotelli tarjoaa jopa 200 osallistujalle matalan kynnyksen yöpymiselämyksen luonnon helmassa. Yöpyminen on maksutonta, ainoastaan lisäpalvelut, kuten aamiainen, ovat maksullisia.
”Viikonlopun täydentää monipuolinen, kaikenikäisille suunnattu ohjelma. On jousiammuntaa, ongintaa, opastusta sirkustemppujen maailmaan, melontaa, luontokuvausta sekä tietysti yhteislauluja iltanuotiolla – ihan vain muutamia juttuja mainitakseni”, kertoo Metsähotellin puuhaihmisiin lukeutuva Markku Torpo.
Torpo vinkkaa myös mahdollisuudesta päästä tutustumaan Äetsän voimalaitoksen vanhaan konesaliin. Eikä opastettu kierros Suomen pisimmällä kevyen liikenteen riippusillalla ole ihan jokapäiväinen juttu sekään.
Torpon mukaan majoitusvaihtoehtoina ovat puolijoukkueteltta, laadukas kahden vaellusteltta sekä Ticket-to-the-Moon -riippumattoalue.
”Puolijoukkueteltta tarjoaa perinteisen ryhmämajoituksen tunnelmaa. Puolijoukkueteltat ovat avoimia kaikille, eikä niissä ole erikseen mies- tai naispaikkoja. Retkeilyriippumatto on tätä päivää, sellainen moderni retkeily-yksiö. Riippumattomajoitukseen sisältyy itse riippumaton lisäksi tarppi ja hyttyssuoja”, Torpo selvittää.
Majoitteet ovat valmiiksi pystytettyjä. Itsellä tulee olla muut retkeilyvarusteet eli makuualusta, makuupussi ja tarpeellinen määrä vaatetusta. Pientä purtavaa on myynnissä hotellin pop up -ravintoloista, mutta Torpo suosittelee ottamaan reilusti omaa evästä sekä ruokailuvälineet mukaan.
Patsaspuistossa voi yöpyä myös omassa teltassa.
Metsähotelli sijaitsee Sastamalan Keikyässä Myllytiellä, lähellä Äetsän voimalaitosta ja se avaa ovensa lauantaina 8.9. kello 12 . Tapahtuma päättyy sunnuntaina 9.9. kello 14.
Metsähotelleja on tulevana viikonloppuna Suomessa kaikkiaan kahdeksan. Ne ovat osa Suomen Ladun Nuku yö ulkona -tapahtumaa.
Lisätietoa ja varaukset Metsähotelliin: markku@torpo.com / 050 336 6999.
eiks keikyäläiset muutenkin nuku ulkona
esko mörkö, nukkuu ainakin, olemalla tietämättä,
että kyseessä oli Suomen Latu ja Polku tempaus,
siis valtakunnassa oli muitakin ulkonanukkujia eri paikakunnilla