
Sastamalan Kiikassa tapahtui torstaina erikoinen ulosajo. Valtatien suunnasta tullut henkilöauto ajautui kiertoliittymästä päiväkodin pihaan.Auto rysähti pihaa ympäröivän aidan läpi.
Hätäkeskukseen tuli tieto onnettomuudesta kello 12.53. Pelastuslaitoksen mukaan paikalla kävi kaksi pelastusyksikköä. Kiikan VPK kävi myös paikalla. Tilanne oli ohi puolessa tunnissa.
Pelastuslaitoksen mukaan onnettomuudessa oli osallisena yksi henkilö.
Komisario Pauli Pitkäkoski Sisä-Suomen poliisista sanoo, ettei poliisilla ole tietoa tapahtumista, eikä onnettomuuden tiimoilta ole tehty rikosilmoitusta.
Päiväkodin lapset ja henkilökunta olivat onnettomuushetkellä sisällä.


Eipä nöytä osuneen puuhun. Noin pitkälle ei mene kuin kaasua painamalla. Kaveri sais itse käydä korjaamassa aidan.
Näyttää kyllä osuneen puuhun..
Oliko mersu?
Kato kuvaa ja päättele…. vati!
mersu oli
allu vauhdissa
Aita saadaan korjatuksi, mutta entä, jos pihalla olisi ollut lapsia. Niin vakava liikennerikkomus, että kortti veks.
entä ja entä – Kuopiossa päädyttiin junaradalle, seuraukset tiedämme
ei ne entä entä kysymykset paljon auta elävässä elämässä
Ihan samaa mietin että jos olisi lapset ja hoitajat olleet ulkona niin mitä kaameaa olis tapahtunut.
Jos lauma kiikkalaisia juoruämmiä olisi ollut aidan vierellä orapihlajapuskassa, niin mitä kaameaa olisi tapahtunut
mitä sitten olisi tapahtunut jos suomen armeijan olisi leiriytynyt tuon tien ja aidan väliin,siihen mahtuu 7 puolijoukkuetalttaa ja niihin jokaiseen 25 varusmiestä……ajatelkaapa sitä!!!!!Että minkälaista tuhoa olisi tullut!!!!!
Kortti pois ja linnaan, kun ei ole edes ilmottautunut aidan korjaajaksi. Muutenkin on lapsia vähän ja jotkut niitä vielä yrittää autolla vähentää. Onneksi oli piha tyhjä.
varsinainen mielipide
On syytä muistaa että mitä vain voi tapahtua, yhtäkkiä !
Juu ja kunnolla remmistä ku ei tilannenopeudesta tiedä.
Jos kolaroija olisikin vaikka sairauskohtauksen saanut mummosi, antaisitko silloinkin remmistä? Ammattiloukkaantujat ja agressiiviset riidanhaastajat ovat pilanneet tämänkin lehden kommentoinnin.
Ei mielipidepalstalla tommosia voi esittäa –
viranomaisasiat hoitaa ne, joilla on siihen valtuudet !
Remmiä ja kunnolla mummolle.
Mummo kiljahtelee ilosta…
Vai että VKP
Vakava tapaus, mutta ottiko kukaan huomioon esim sairauskohtauksen mahdollisuutta?
Olin paikalla. Ratissa vanhempi rouva. Itse epäilen sairauskohtausta.
känniSä
Olisiko ollut syytä “sutata” rekkari alemmastakin kuvasta. Toimitus halooooooooooooooooo
Ei mennyt ihan nappiin viranomaistoiminta tällä kertaa, mikäli poliisia ei tiedotettu heti tuoreeltaan tapahtumasta. Puhalluskoe jäi näin ollen suorittamatta.
Tunnen ko henkilön ja ei ikinä ole alkoa ottanut että se siitä ja sairaalassa ottavat kun poliisi pyytää
Onkohan ollut vautia liikaa oni että lapset oli sisällä
Toyota jos et mitään muuta saa.
Mitenkäs yksityisyydensuoja ja gdpr ja mitä näitä on. Rekisterinumerot piiloon tällaisista uutisista. HALOO!
Kannattaa salata oma rekisterinumero.
Onko kellekkään tullut mieleen sairaskohtauksen mahdollisuus tulipa vaan mieleen ennen kuin huudellaan ääneen
Törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen silti.Kortti pois,ehdollista ja kunnon sakot.
Oli sitten epäilys sairaskohtauksesta tai ei, kyllä siellä puhalluttamassa pitäisi käydä. Ja ottaa tosiaan se kortti pois, jos terveydentila niin vaatii.
Jos päiväkodin johtaja tai kaupungin elimissä vastaava johtaja tekisi nyt vaan sen rikosilmoituksen vaaran tuottamisesta, vaikka onneksi nyt ei mitään vakavaa päiväkodin lapsille ja henkilökunnalle tapahtunutkaan? Viranhaltija saattaa jopa itse joutua vastuuseen virkavelvollisuuden laiminlyönnistä, eli tässä tapsiksessa ilmoittamatta jättämisestä? Todellakin vakava tapaus kaiken kaikkiaan!
Eihän pienestä ulosajosta kannata mitään juttua ruveta tekeen jos kyseessä on vanhempi nainen tojotan ratissa. Menisköhän juttu jotenkin toisin jos parikymppinen jätkä olis tömäyttänyt bemarilla sinne?
lapsi kysyy:kuka mun hakee
hoitaja vastaa:isis hakee
hahahahaha
Ihan saatanan hyvä.
Viranomais ilmoituksen paikka joka tapuksessa. Poliisia tässä tarkoitan. Eikö viranomaisten keskinäinen viestintä toimi? Kaupungin palolaitoksen henkilökuntaa ollut paikalla? Mikäli henkilö on ollut ikäihminen, nin ajokunnon toteaminen vastaisuuden varalle olisi ollut tutkittava ja selvitettävä? Jos nyt aikoo maksaa yhteiskunnan omistamaan pihaan aiheuttamansa vahingot omasta rahapussistaan sekä itse oman autonsa vahingot, niin kukaan ei huutele perään eikä vaadi miksei puhallus koetta edes tehty poliisin toimesta? Jos taas vakuutus yhtiöltä joku pyytää korvausta, esim. kaupunki rikkoutuneet aidasta ym. tai asiaan liittyvä autoilija autostaan vakuutusehtojensa mukaan, niin poliisitutkints on välttämätöntä suorittaa, vaikka nyt jälkikäteen! Vakuutusyhtiö sen vaatii. Kauhea tilanne siis kaiken kaikkiaan, vaikka jotkut älypäät sitä täällä vähättelevät? Suuronnettomuuden vaara todellisuudessa! Nyt onneksi kävi vähän paremmin, kuin se.
Sinä olet kiihdyttänyt itsesi vähän liian koville kierroksille. Rauhoitu ja laita asiat oikeisiin mittasuhteisiin.
Vaadin puolueetonta ja perusteellista tutkimusta tapauksesta. Tässä nyt salataan jotain!!!!
Onnettomuustutkintalautakunta heti paikalle!
Oliko tapauksella silminnäkijöitä? Ylistikö kuljettaja jumalaansa kääntäessään keulan kohti päiväkotia?
Mikäs se Kiikan VKP on ?
Uus jengi Kiikassa.
Tässä tapauksessa on varmasti jokin salaliitto, kunhan joku sen vaan selvittäisi.
Miksi Osmo Ojansivu -juttua ei voi vapaasti kommentoida? Oliko se haastattelun ehtona?
Itsesensuuri on lehden suurin syöpä.
Lopeta nyt jo! Kyllä siitä tapauksesta on kaikki jo sanottu aiemmin ja liikaakin! Yksityisellä, eläkkeellä olevalla henkilöllä, joka ei ole enää julkisessa virassa tai toimessa, on rikkomaton yksityisyyden suoja, eikä häntä saa repostella kommenttipalstoilla kuten vaikka poliitikkoja. Yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen ja julkinen panettelu täyttää helposti rikoksen tunnusmerkit. Mutta jos jostakin syystä tunnetkin katumusta tekemistäsi aiemmista vääryyksistä, pyydä anteeksi henkilökohtaisesti loukkaamaltasi. Samoin voit kiittää häntä kasvokkain, jos kiitoksen sana jäi aiemmin sanomatta.