Liikennejärjestelyjä parannetaan Marttilan koulun ympäristössä

Sastamalassa Rautavedenkadulla Marttilan koulun kohdalle parkkeeratuista autoista on ollut haittaa koulubusseille. Pysäköintiä alueella rajoitetaan.

Linja-autojen kuljettajilta on tullut palautetta, että pysäköityjen autojen takia oppilaita on hankala tuoda ja hakea turvallisesti. Paikalla rajoitetaan pysäköintiä koulupäivisin kello 13-15. Linja-autoja kielto ei koske.

Muu koululaisten saattoliikenne ohjataan Aittalahdenkadulle. Marttilan koulun pihalla selkeytetään yksisuuntaista liikennettä kiellettyä ajosuuntaa osoittavalla liikennemerkillä.

Järjestelyistä päätti tekninen lautakunta.

  • Töyssyt tarvitaan

    Marttilankadulle ei vaan ole saatu töyssyjä koulun eteen. Edellinen Teklan pj vastusti. Saisiko nykyinen hoidettua homman. Kuntalaisaloite asiasta on “hukattu” virkamiesten pöytälaatikkoon?

Kommentointi ei ole käytössä.