Kiikoislaisen Antin puukko veisti pronssia

Antti Torstensson voitti kaulalleen käyttöpuukkosarjan SM-pronssia. Kuva: Ilari Mehtonen.

Kiikoislainen lasinpuhaltaja Antti Torstensson on tehnyt puukkoja alle kaksi vuotta. Innostuneen puukkotaitajan työ palkittiin Fiskarsin puukkopäivillä käyttöpuukkosarjan SM-pronssimitalilla. Kilvan järjesti Suomen Puukkoseura.

”Minulla oli puukko mukana aina pikkupoikana ja tykkäsin veistellä. Puukkojen tekemiseen into löytyi alle kaksi vuotta sitten, en tiedä mistä se tuli. Olen opiskellut tekemistä Sastamalan opiston puukkokurssilla Ilari Mehtosen opissa. Myös netistä olen kaivanut tietoa”, kertoo Antti.

Lasinpuhaltajana hän on Kiikoisissa Lasistudiolla. Käsityöläisyys on siis verissä.

”Lasinpuhallus on melko hektistä ja juuri sillä hetkellä tapahtuvaa. Puukkojen teko on hyvä vastapaino. Jo vuosi sitten, kun olin puoli vuotta tehnyt puukkoja ajattelin osallistua, mutta en kerinnyt. Nyt kerkisin, kun Ilarikin hieman patisti.”

Puukko on alusta pitäen Antin käsialaa, terän takomisesta ja hiomisesta lähtien.

”Kahva on visakoivua ja tuppi kasviparkittua naudannahkaa. Nimeä puukolla ei ole.”

Kahva on ensin leikattu isommasta palasta ja sitten liimattu ja koneella alkuun hiottu.

”Viimeistely oli ihan käsityötä.”

Pronssimitali ei Antille riitä.

”Nälkää jäi ensi vuodelle. Tavoitteena on tietenkin kultamitali.”

Pronssin arvoisen puukon kahva on visakoivua ja tuppi naudannahkaa.
  • Tapani

    Onnittelut, Antti! Kai se sitten on niin, että kun on taiteellista silmää ja muotoilullista osaamista, niin mikä tahansa materiaali taipuu huipputuotteeksi.

Kommentointi ei ole käytössä.