Itsenäisyys- ja lakkiaisjuhlaa lukiolla

Vammalan lukion syksyn 2018 ylioppilaat saivat keskiviikon itsenäisyysjuhlassa valkolakkinsa. Kuva: Eija Vuorijärvi.

Vammalan lukiolla vietettiin keskiviikkona itsenäisyysjuhlaa. Perinteisesti syksyn ylioppilaat saivat valkolakkinsa samassa tilaisuudessa. Uusia ylioppilaita lakitettiin 15.

Tervehdyspuheen juhlassa piti oppilaskunnan puheenjohtaja Amanda Oras. Juhlapuheen piti Sastamalan kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jenni Jokinen.

Perinteen mukaan Vammalan lukion kolmannen vuoden opiskelijat luovuttivat veteraanien viestikapulan kakkosluokkalaisille. Kapulan luovuttivat Markus Alajoki ja Salla Suokuisma ja sen vastaanottivat Amanda Oras ja Ebba Heiskala.

Viestikapulan luovutuksen yhteydessä Sastamalan sotaveteraanien kunniapuheenjohtaja Lauri Koskelle ojennettiin ruusu.

Juhlassa kuultiin lisäksi musiikkiesityksiä ja rehtori Leeni Kirvesmäen puhe.

Amanda Oras (vas.) ja Ebba Heiskala vastaanottivat kolmosluokkalaisilta Markus Alajoelta ja Salla Suokuismalta veteraanien viestikapulan. Kuva: Eija Vuorijärvi.
Juhlapuheen tilaisuudessa piti Sastamalan kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jenni Jokinen. Kuva: Eija Vuorijärvi.
Sastamalan sotaveteraanien kunniapuheenjohtaja Lauri Koski sai ruusun Salla Suokuismalta. Kuva: Sonja Sinisalo.
Vasemmalla sotaveteraanien kunniapuheenjohtaja Lauri Koski. Kuva: Eija Vuorijärvi.

Kommentointi ei ole käytössä.