
Sastamala täyttää kymmenen vuotta. Keskustan valtuustoryhmä toteaa Ilkka Ekojärven jättämässä aloitteessa, että kaupungin yleisilmeeseen on nyt hyvä hetki kiinnittää huomiota.
Koko Sastamalaan ehdotetaan yleistä maisemanhoitoa. Mukaan haastetaan muun muassa kyläseurat ja muut yhteisöt sekä kaikki kaupunkilaiset lisäämään alueen viihtyvyyttä ja houkuttelevuutta.
Esimerkiksi Seukunmäki Vammalassa kaipaisi raivausta. Näin seurantalo pääsisi paremmin esille.
Ympäri Sastamalaa esitetään järjestettäväksi vastaanottopisteitä, joihin kotitaloudet voisivat maksutta tuoda risuja ja oksia.
siinä on työnsarkaa kerrakseen
omasta pihapiiristä ja edetä siitä kaupungin rantasaunalle. Kaupungin varaston ympäristö kaipaa myös kohennusta näin aluksi.
Pankaas poiketen tuala Kiikosisa.
Ommaar viimesempäälle uljaassa kunnosa noi asumus ja muutki paikat.
Poikkeapa Kiikoisten torilla. Rikottuja seiniä, revittyjä hyllyjä, murskattuja pistorasioita, väänneltyjä rännejä,kumoon kaahattuja sähkötolppia. Tienreunat täynnä roskia. Jos yksityiset pihat ja rakennukset ovatkin kunnossa, yhteiset alueet ja rakenteet eivät ole. Vielä on siis tehtävää.
Pitäiskö siistiä myös puheita.
Mitä puheita pitäisi siistiä?
Uljaassa kunnossa tarkoittaa Kiikoisissa hyvässä kunnossa ja tässä tapauksessa kysymys oli ympäristostä.
Uljaassa kunnossa toki voi tarkoittaa muutakin, vaikkapa peiton alla.
älä ny uljasta tähä sekota
Hyvin lakatut varpaankynnet. Uljasta!
Niin on.
Uljasta lonkaa, sano huittislainen kommeesta pullapitkosta
Kaupunkintalon akkunastakin avautuu kommee maisema ja tormin ristillä on toinen yhtä hiano kohre.
Stormi oli ennenkaunis hoidettu kylä, nyt romupihat rumentavat tienoot. Pitäis tehdä jotain?
Hyvä aloite!
Ei tarvii kattoo kun kaupungintalolta lähtee,niin heti vanha mielisairaalan puutarhaviidakko edessä,missävanhoja omenapuita,yli 60 vuotta vanhoja.ja joka puolella kaupunkia ihmeellisiä pusikkoja.Ei nähdä metsää puilta
Eikö samalla voisi vanha Tampereentie oikaista siitä kalmiston kohdalta,hankala risteys. Älkää vaan sanoko että se vanha haljennut tönö on suojelukohde.Siinä kaupungintalon kohdalla,tien toisella puolen
Eiköhän kannata aloittaa siitä että jokainen raivaa ensin oman tonttinsa ja varsinkin tienvarret. Pelkkää puskaa tienvarret täynnä. Avatkaa silmänne ja katsokaa ympäristöönne.
talo elää tavallaan – vieras tulee ajallaan,
please älkää arvostelko toisten pihapiirejä, vaan pitäkää huoli vain omista asioistanne, ei tarvita tässä taantuvassa ja elintason laskiessa tommosta valitusta
Tämä on erittäin hyvä aloite, eikä välttämättä maksa mitään.
Cittarin tykönä Kivisenojanjadulla joku todella fiksu henkilö on raivannut tonttiaan,lakinarvoinen asia,ottakaa muutkin esimerkkiä
Nätti vihreä Sastamala vielä viheriämmäksi raivaamalla kaameat risumetsiköt siisteiksi
Vanha Esso Stormissa. Vai eikö virkamiehet uskalla puuttua tämän Herran toimintaan? Sama Jeppe taitaa häärätä kaupungintaloa vastapäätäkin.
Vanha Esso Stormissa. Vai eikö virkamiehet uskalla puuttua tämän Herran toimintaan? Sama Jeppe taitaa häärätä kaupungintaloa vastapäätäkin.
Karkun keskustaa on vuodesta toiseen kauhisteltu. Mitään ei tapahdu? Miksi?
Ni mitä pitäisi tapahtua? Olet tainnut yksin kauhistella.
Kaupungin alueella Karkussa on tienpientareet todella jätetty kaupungin toimesta hoitamatta. Ei ole annettu palkata työvoimaa. Onhan se nyt nähtävissä mahdottomana pusikoitumisena. Maisemanhoito ei ole myöskään metsien hakkaamista. Hakkuuaukeat ovat rumia jos myös maaseudusta puhutaan.
Onko siellä valtion, kaupungin vai yksityisteitä? Vastuu siivoamisesta riippuu siitä. Valtion teillä tarvitaan tietyö- ja työturvallisuuskortit ja työnjohto. Talkoista ei oikein tykätä. Kaupunkia on niin helppo syyttää kaikesta, kuten valtion omistaman ja yksityisille urakoidun vt. 11 huonosta kunnosta.
Parannus.
Karkkun raitti on kyllä todella pöheittynyt. Työttömille töitä jos vain palkattaisiin. Miten se muuten laulu sanoikaan: “kunnan asioista Pentti muka hyvin huolehtii vaikka pyörä on ulkona yöt”.