
Sastamalalainen aikuisten miesten poikabändi Hateles on ennättänyt mopoikään. Takana on 15 vuotta keikkailua, mutta bändin alullepanija, basisti Timo Heino vakuuttaa, että soittamiseen on edelleen sama palo kuin bändin alkuaikoina.
”Siitä pikkupoikamaisesta innosta kaikki on lähtenyt ja fiilis on säilynyt kaikki nämä vuodet.”
Bändin synty on monella tavalla sattumien summa.
”Olin siinä jo pidemmän aikaa jutellut Laakson Saulin kanssa, että pitäisi perustaa bändi. Sitten kävi niin, että myin keikan, mutta bändiä ei ollut ja se piti vain saada kasaan. Tutuista ja tuttujen tutuista muodostui Hateles ja jotenkin siinä vain kaikki palaset loksahtivat kohdalleen”, Heino muistelee.
Hape varasti shown
Bändin laulaja Harri Lehtimäestä muodostui Hatelesin keulakuva ja Heino uskoo, että juuri Lehtimäen persoonalla ja heittäytymisellä on suurin merkitys sille, millaisen suosion Hateles onnistui nopeasti kasvattamaan.
”Hape varasti koko shown ensimmäisestä keikasta lähtien ja on siitä asti vienyt aina koko yleisön”, hän nauraa.
Hatelesin suosio yllätti yhtyeen täydellisesti ja tekee sitä yhä.
”Keikat ovat täynnä paikasta ja ajankohdasta riippumatta. Ei siitä voi olla kuin ihmeissään, että suosio on tällä tavalla kantanut.”
Heino uskoo suosion salaisuuden piilevän Lehtimäen lisäksi osuvassa ohjelmistossa.
”Soitamme sellaisia biisejä, jotka kaikki tuntevat. Tietysti toteutamme erityistoiveita asiakkaan ja tilaisuuden mukaan, mutta varsin usein se 30 vakiota toistuu.”
Keikkoja tasaisen harvakseltaan
Hateles ei ole viime vuosina näkynyt yhtä aktiivisesti kuin yhtyeen ensimmäisinä vuosina.
”Yhden kokonaisen vuoden pidimme taukoa, mutta muuten olemme keikkailleet tasaisen harvakseltaan. Keikat ovat keskittyneet enemmän yksityistilaisuuksiin ja olleet lähinnä Sastamalan ulkopuolella, joten siitä syytä emme ole paikallisesti näkyneet samalla tavalla”, Heino kertoo.
Ensi lauantaina Hatelesin 15 vuotta juhlitaan railakkaasti Tyrvään Pappilan Navetan vintillä. Heinon ja Lehtimäen lisäksi Hatelesiin kuuluvat alkuperäisjäsenistä kitaristi Tomi Leppäkorpi ja kosketinsoittaja Lasse Rantanen. Rumpali on edelleen Hannu, mutta Lähteenmäki on vaihtunut Ojamäeksi.
Synttärijuhlissa lavalle nousee myös paikallinen Lack of Sense.