
”Ihanaa, jos Sastamalassa olisi aina kukkapeltoja”, huokaa lastensa Hillan ja Onnin kanssa kukkia poimiva Sari Mikkola.
Mikkolat eivät ole Rudolf Koivun tien ja valtatien 12 välissä sijaitsevalla “ihanuudella” ensimmäistä kertaa.
”Tämä on kaupungilta loistava idea. Tuottaa varmasti paljon iloa monille ihmisille”, Sari toteaa.
Lapset kertovat, etteivät ole koskaan aiemmin nähneet näin paljon ihania kukkia kerralla.
Maaseutujohtaja Katariina Pylsy tietää kertoa, että kukkapeltoa on tultu ihailemaan jo kauempaakin.
”Tämä valtatien 12 varressa oleva kukkameri näkyy kauas, ja onhan se ihan Sastamalan portilla välittämässä myönteistä kuvaa paikkakunnasta.”

Kymmenkertainen ilo juhlavuoden kunniaksi
Taisto Junttilan kyntämä ja Pasi Haakanan kylvämä kukkapelto ei ole Sastamalassa ainoa.
Sastamalan kaupunki täyttää tänä vuonna 10 vuotta ja sen kunniaksi kaupungin eri pelloille on kylvetty maisemakukkia yli 10 hehtaaria.
Kyntö- ja kylvöhommia asian tiimoilta ovat tehneet myös Tapio Mörtti, Eero Lahtinen sekä Hannu Pohjanen.
”Viime vuonna Sarkiankadun maisemakukista tuli niin runsaasti kivaa palautetta, että miksei kymmenkertaistettaisi ilo juhlavuoden kunniaksi”, kertaa Pylsy talvella saamansa idean taustoja.
Vammalassa kukkapeltoja on Rudolf Koivun tien lisäksi myös valtatien 12 toisella puolen Levorannan Autoliikkeen lähellä, Lidlin edustalla ja Sarkiankadun varressa. Kiikassa pelto sijaitsee Laurintien ja Kestintien risteyksen lähellä, Suodenniemellä Lavian suuntaan lähdettäessä lähellä Putajantien risteystä, Kiikoisissa toria vastapäätä ja Mouhijärvellä peltoja on kaksi: Häijään liikenneympyrän lähellä ja valtatien varrella vähän Poriin päin.
Kärsivällisyyttä ja malttia poimintaan
Mitä kukkia pelloilta sitten löytyy? Ainakin kruunupäivänkakkaraa, maloppia, kesämalvikkia, öljypellavaa, kesälemmikkiä, pioniunikkoa, unikkoa, silkkiunikkoa ja hunajakukkaa. Kukkaloisto on kasvanut yksivuotisesta Diana-nimisestä koristekukkasekoituksesta.
Kaikkialla kukkapellot eivät vielä ole parhaimmillaan. Pylsy kehottaakin ihmisiä kärsivällisyyteen.
”Hieman vettä kukat nyt kaipaisivat. Junttila jyräsi tämän pellon kylvön jälkeen, joten kosteus on pysynyt maassa paremmin. Siksi tämä pelto on loistossaan nyt muita edellä.”
Pylsy toivoo, että kukkia kerättäisiin nätisti, jotta kaunista olisi vielä Sastamalan Wanhat Talot -tapahtuman aikaan 18. elokuuta.
“Pidetään kukkapellot siistinä ja kerätään kukkia peltojen reunoilta aloittaen. Kukkia voi poimia niin kauan kuin niitä riittää.”
Sastamalan kaupungille maisemakukkapellot ovat maksaneet Pylsyn mukaan noin 5000 euroa.
Roismalassa vietetään kaikille avoimia kukkapeltojen avajaisia perjantaina 9. elokuuta kello 17-19.

Näihinkin kulutetut rahat olisi voinut ohjata vaikka vähävaraisten lasten harrastustoimintaan! On ne joo hienot hetken aikaa