Saksitut: Rantasaunojen käytön ohjeistaminen näimmä kuuluu lautakuntatasolle

Sastamalan kaupungin liikuntatoimi vuokrailee Kiikoisten ja Vammalan rantasaunoja kuntalaisille. Saunoja ei ole rakennettu ja tarkoitettu ympärivuorokautiseen oleskeluun. Öitä on kuitenkin vietetty. On myös aiheutunut vahinkoja sekä järjestyshäiriöitä. Siksi saunojen käyttöohjeistusten tarkistaminen oli eilen sivistyslautakunnan purtavana.

Saunoilla on hälytysjärjestelmät. Lokakuun alusta lähtien ne pannaan päälle kello 24 – 06 väliseksi ajaksi. Eli saunoilta on hipsittävä pois ennen päälle laittoa. Näin, jos lautakunta hyväksyi esittelyn.

Onkohan tuo ohjeistaminen oikeasti niitä ruodittavia, jotka kuuluvat lautakuntatasolle. Kyseessä on melko pienipiirtoinen asia, jonka äkkiseltään luulisi olevan virkamiespäätöksen alla. Vaikka onhan joskus takavuosina valtuustoissa päätetty likaviemäreitten halkaisijoistakin, siis asiantuntevasti.

Enemmänkin sivistyspuolella kiinnostaa koko Sastamalaa koskeva palveluverkkoselvitys 2030. Siitäkin lautakunta tiettävästi sai eilen tilannekatsauksen. Vaan ylivoimainen enemmistö kuntalaisista ei tiedä missä mennään. No, ehkäpä marraskuussa tiedetään, kun on kuntalaiskeskustelun aika.

Sosiaali- ja terveyslautakunnassa käsiteltiin elokuun lopussa asumispalvelujohtajan virkaa, jota on hoidettu sijaisilla vuosia. Nyt päätettiin siirtää eräs henkilö virkaan. Lautakunnan listalla oli kyllä nimikin, mutta kaupungin sivuille tulleessa versiossa nimen päällä oli musta laatta. Miksiköhän? Kuitenkin mainittiin Jussinkoti ja esimies.

Lautakunta oli muuten melkoisen nopsa päätöksenteossaan. Kokous oli 28. elokuuta ja siirto tapahtui 1. syyskuuta. Ripeäotteista toimintaa.

Ja vielä. Sastamala juhlii kymmenvuotista matkaansa monin tavoin. Erilaista ohjelmaakin on luvassa, joten mukaan vaan, kaikki Vammalaakin muistelevat.