
Sylvään koulun auditoriossa on tiivis tunnelma. Penkit ovat täynnä, yleisöä on ahtautunut myös penkkirivien taakse ja rappusille.
“Ketä te olette tulleet katsomaan?” kysyy Elina Tiainen lavalta ja saa yleisön vastaamaan kuorossa: “Nöpö-Felixiä!”
Pian verhon takaa estradille marssii punatukkainen nuori mies, omien sanojensa mukaan vaatimaton 10-vuotias espoolaisnuori.
“Sä saat kätellä mua. Eikö tunnukin hyvältä?” hän ojentaa kätensä Tiaiselle.
Yleisöä naurattaa.
Nöpö-Felix hurmasi katsojat viihdeohjelma Putouksessa, ja nyt hän on saapunut Lankku & OmaFilmi-tapahtumaan Sastamalaan.
“Tää on mun eka kerta Lapissa, tämähän on niin pohjoisessa”, Christoffer Strandbergin hahmo hämmästelee. Tiaiselle hänellä on kysymys.
“Kuka on se Pirkka, jonka maa tämä Pirkanmaa on? Haluaisin tavata, vaikuttaa aika tärkeältä tyypiltä.”
Huumori puree, yleisö hekottaa.
Nöpö-Felix viipyy lavalla vain kymmenisen minuuttia, mutta ehtii kertoa sinä aikana harrastuksistaan ja tulevasta joulustaan.
Selviää, että Felix on harrastanut lajeja uinnista jääkiekkoon, mutta epäonnistuneiden yritysten jälkeen päättänyt pysytellä “nöpöilyssä”.
Viime joulusta hänellä on karvas muisto. Hän ei ymmärrä, miten joulupukki saattoi kurvata Felixin perheen pihaan Mazdalla.
“Isä onkin luvannut, että tänä vuonna pukki tulee porojen kanssa ja laskeutuu meidän katolle. Parempi olisi, että niin tapahtuu, sillä muuten lauon hieman totuuksia…”
Hahmon vierailu päättyy Putouksessakin kuultuun lauluun. Pian koko audiotorio hoilaa: “Laa-la-la-laa-laa-laa…”







