Pesurinkadun kevytväylä saa päällysteen kesäkuun loppuun mennessä

Pesurinkatu saa päällysteen tänä kesänä.

Kaksi vuotta sitten Sastamalan Pesurinkadulle valmistunut kevyen liikenteen väylä saa päällysteen kesäkuun loppuun mennessä.

Yhdyskuntatekniikan päällikkö Pasi Lähteenmäen mukaan Pesurinkatu kuuluu 1-vaiheen kohteisiin, joiden pitäisi valmistua 26. kesäkuuta mennessä.

“Urakoitsijan kanssa ei ole vielä pidetty aloituskokousta, mutta työt ajoittuvat noin toukokuun puolivälin ja tuon kesäkuun lopun välille.”

Valmista tulee nopeasti. Lähteenmäki toteaa, että pohjatöineen työssä menee arviolta muutamia päiviä.

Pesurinkadun kevytväylä on Sastamalan kuluvan vuoden päällystysohjelman kallein urakka. Vajaan 2,5 kilometrin mittaisen väylän päällystämiseen on varattu 90 000 euroa.

Myös Vammaskosken silta saa uuden päällysteen. Jotta työstä olisi mahdollisimman vähän haittaa, tullaan työt suunnitelman mukaan tekemään yöllä.

Sillan osalta aikataulu on sama kuin Pesurinkadulla, eli valmista tulee näillä näkymin olemaan juhannuksen jälkeisellä viikolla.