Suodenniemen urheilutalo käyttökieltoon – ”Paikallisille äärettömän tärkeä paikka”

Suodenniemen urheilutalo on kooltaan noin 500 neliötä. Kuva: Jani Hanhijärvi.

”Kyllähän tämä surulliseksi mielen vetää”, huokaa Sastamalan kaupungin liikuntapalvelupäällikkö Jari Aho toimittajan kysyessä Suodenniemen urheilutalon käyttökiellosta.

Urheilutalon surkea kunto tuli viranhaltijoille ja päättäjille osittain yllätyksenä, kun rakennuksessa tehdyn rakennetutkimuksen tulokset selvisivät.

Aho sanoo tilanteen olevan harrastustoiminnan kannalta vähintäänkin haastava. Urheilutalolla on ollut käyttäjiä päivittäin, liikuntavuoroja siellä on parisenkymmentä viikossa.

”Hallissa harrastetaan paljon ja monenlaista aina sulkapallosta lentopalloon ja sählystä erilaisiin jumppiin”, Aho sanoo.

Liikuntapalvelupäällikkö harmittelee, ettei euroja urheilutaloon ole löytynyt.

”Tiedossa on ollut jo vuosia, ettei rakennuksen kunto ole hyvä, ja niitä remonttirahoja on budjettiin esitetty monesti. Uuden hallin rakentaminenkin on ollut esillä.”

Ahon mukaan nyt on pakko katsoa eteenpäin. Suodenniemeläiset tarvitsevat uuden liikuntahallin.

”Kenties se voisi olla hieman pienempi kuin vanha, mutta sen pitää olla nykyisen tapaan jaettavissa kahteen osaan, jotta useampi porukka voi liikkua siellä samaan aikaan ”, Aho tuumaa.

Suodenniemen toiminnallinen keskus

Nykyisin Vammalassa asuva Aho on entinen suodenniemeläinen. Hän asui kyseisessä Sastamalan kolkassa kymmenen vuotta ja oli aktiivisesti mukana muun muassa Suodenniemen urheilijoiden toiminnassa.

”Varmasti vietin enemmän aikaa urheilutalolla kuin kotona. Urheilutalo on Suodenniemen toiminnallinen keskus, joka palvelee monipuolisesti kuntalaisia. Siellä järjestetään myös erilaisia tapahtumia ja tilaisuuksia. Se on paikallisille äärettömän tärkeä paikka. Vastaavaa tarvitaan Suodenniemellä tulevaisuudessakin.”

Tällä hetkellä kaupunki kartoittaa harrastustoiminnalle korvaavia tiloja, mutta selvää on, että vastaavia olosuhteita kaikille liikuntaryhmille on vaikea ellei mahdoton järjestää.

”Vuoden vaihteen jälkeen esimerkiksi Uotsolan koulun liikuntasalissa voisi olla jotakin, ja yksi mahdollinen isompi tila on mietinnässä. Toki on niin, että kun kuljetustarpeita tulee, harrastaminen vaikeutuu – varsinkin lasten ja nuorten kohdalla. Eikä kaikilla aikuisillakaan ole autoa käytettävissä.”

Rakennetutkimuksen karua kertomaa

Sastamalan kaupunki teetti urheilutalolla rakennetutkimuksia 21. lokakuuta. Tarkastuksessa havainnoitiin liimapuupilareiden, liimapuupalkkien sekä yläpohjan ja vesikaton kuntoa.

Tarkastuksen perusteella puupilareiden alaosissa on eriasteisia vaurioita, jotka ovat aiheutuneet betonisten pilarianturoiden kautta nousseesta maaperän kosteudesta.

Vesikaton lävistävissä pilareissa havaittiin vaurioita, jotka ovat aiheutuneet lumen kinostumisesta vesikatolle pilarin juurelle.

Yläpohjan tarkastuksessa havaittiin laajaalaisesti vesikattovuodon aiheuttamia vaurioita pahvisessa aluskatteessa. Vesikattovuodon seurauksena myös yläpohjan lämmöneristeet ja mahdollisesti myös palkkien yläpinnat ovat päässeet vaurioitumaan.

Sastamalan tekninen johtaja Kimmo Toukoniemi sanoo, että urheilutalon huono kunto on ollut tiedossa, mutta kantavissa rakenteissa olevien vaurioiden laajuus oli yllätys.

”Useamman viranhaltijan kanta oli, että turvallisuussyistä halli on suljettava. Romahdusvaara on kuitenkin olemassa. On myös vaikea arvioida, miten rakennus kestää mittavaa tuuli- tai lumikuormaa.”

Suodenniemen urheilutalo on rakennettu vuonna 1960. Sitä on laajennettu 1986. Toukoniemi sanoo, että rakennuksen kantavuudessa on ollut alun perinkin puutteita.  Pilareiden sallitut kuormitukset ylittyvät jo rakenteiden omasta painosta.

”Kauan sitten on tehty sellaisia rakennusteknisiä virheitä, jotka vaikuttavat nykytilanteeseen.”

Jos asiasta jotain hyvää pitää keksiä, on se ajoitus.

”Ensi vuoden talousarvio on vielä auki”, Toukoniemi toteaa.

  • harri

    sosiaalisessa mediassa on esitettetty kuvia hallin vaurioista,siis kuvia hallin ulkovuorauksesta,joilla ei ole mitään tekemistä minkään kanssa.saisiko kuvia ja mittaustuloksia näistä kantavista rakenteista ja lisäksi paperit joissa tutkimuksen tulokset allekirjoituksineen.vai meneekö kuten kiikan uimahalli,hallissa ei mitään vikaa mutta valheilla koitetaan asioita hoitaa,no uimahalli projekti meni jo v,,,,si.eli papereita esiin kimmo taukoniemi,toimitus voisi välittää pyynnön kaukoniemelle

    • Jerry

      Kerro toki lisää Kiikan uimahallista. Tiedät näköjään jotain mitä kukaan muu ei tiedä.
      Kerro vaikka se, että mihin tutkimuksiin ja mittaustuloksiin perustat käsittämättömät väitteesi. Jään odottamaan.

      • harri

        niin.minähän en väittänyt mitään,vaan nimenomaan haluaisin julkiseksi nämä paperit joilla näitä sivukylän halleja suljetaan,,,,,,,,,,,että paperia,allekirjoituksineen esille.

      • Jerry

        Et väittänyt? Harri: ”hallissa ei mitään vikaa mutta valheilla koitetaan asioita hoitaa,no uimahalli projekti meni jo v,,,,si.eli papereita esiin kimmo taukoniemi”.
        Voitko nyt kuitenkin kertoa mihin perustuu väitteesi Kiikan uimahallin viattomuudesta, vaikka niin et ilmeisesti sitten väittänytkään.
        Väite, jonka tueksi ei ole mitään, ei ole minkään arvoinen . . .

Kommentointi ei ole käytössä.