EL Kiikoisten yhdistykseltä kannanotto – Terveysaseman sulkeminen hankaloittaa eläkeläisten elämää

Kiikoisten kylänraittia. Kuva: Tauno Santaoja.

Eläkeliiton Kiikoisten yhdistys (240 jäsentä) on huolestunut Kiikoisten terveysaseman sulkemisesta. Se aiheuttaa eläkeläisille kohtuuttomia kuluja ja tuottaa vaikeuksia asioida pitkien matkojen päässä muilla terveysasemilla.

Vammalan tai Mouhijärven terveysasemille on matkaa n. 60 km edestakaisin. Monesti lyhyttä toimenpidettä pidentävät kohtuuttomasti matkan lisäksi pitkät odotusajat lääkärillä, labrassa ja apteekissa. Kyyditys on hankala järjestää ja kallista, kun useimmiten on käytettävä taksia.

Kannanottona esitämme, että Sotesi järjestäisi lääkäripalvelut kahtena päivänä viikossa Kiikoisten terveysasemalle. Lisäksi olisi taloudellista ja erittäin suuri merkitys sillä, että saisimme tänne kokeneen terveydenhoitajan vastaamaan usein toistuvista laboratoriopalveluista sekä rokotuksista (esim. influenssa).

EL Kiikoisten yhdistys