“Näyttelykalenteri kattaa koko vuoden, mikä on ilahduttavaa” – Kulttuuritalo Jaatsi kiinnostaa taiteilijoita

Heli Mäkinen ja Eva von Koch pitivät yhteisnäyttelyn Jaatsilla syksyllä 2018. Arkistokuva.

Sastamalassa sijaitsevan Kulttuuritalo Jaatsin näyttelyajat vuodelle 2021 olivat haettavina kuluvan vuoden lokakuussa. Näyttelyaika kullekin näyttelylle on kolme viikkoa. Kesäkuukaudet on varattu kaupungin kulttuuripalveluiden yhdessä yhteistyötahojen kanssa toteutettavalle näyttelylle Retrospektiivisesti, Raimo Viitala.

Hakemuksia tuli määräaikaan mennessä kaikkiaan 11. Hakemukset käsitteli ja ehdotuksen näyttelykalenterista teki kaupungin kulttuuripalveluiden ja Vammalan seudun taideyhdistyksen edustajista koostuva työryhmä.

“Vuoden 2021 näyttelykalenteri kattaa koko vuoden, mikä on ilahduttavaa”, kulttuuripalvelupäällikkö Päivi Mäki-Kerttula toteaa.

Tammikuussa on esillä Marja-Leena Rankin öljyväri-, lyijykynä-. akvarelli- ja liitutöitä Vuosien varrelta -nimisessä näyttelyssä. Helmikuussa on Hanna Hakasen ja Leena Seppälän yhteisnäyttely Rakkaudesta lajiin. Maaliskuun näyttelyssä on esillä Yrjö Talan akvarellaja jokivarresta, pelloilta ja hiljaisuudesta.

Huhtikuussa järjestetään jo perinteeksi muodostunut Vammalan seudun taideyhdistyksen vuosinäyttely, missä on laaja kattaus paikallista taidetta. Toukokuussa Jaatsin täyttävät Raimo Mattssonin teokset näyttelyssä Tyyni ja kesä-elokuussa kävijöitä hemmotellaan siis retrospektiivisella Raimo Viitalan taiteen näyttelyllä.

Syyskauden aloittaa syyskuussa PRAKTIKUM IV -näyttely, missä on esillä Lapin yliopiston/Tampereen kesäyliopiston aikuisopiskelijoiden töitä. Näyttely on heidän opintojensa lopputyö. Syksyllä 2020 Jaatsilla oli edellisen opiskelijaryhmän näyttely.

Lokakuussa päästään Afrikan tunnelmiin Äetsän Seudun Kehitysmaaseura Ry:n ja Georg Pimenoffin järjestämässä näyttelyssä Sub Saharaa pitkin ja poikin. Näyttelyssä on esillä afrikkalaisia koruja, tekstiilejä, vaatteita, maalauksia, naamioita, keramiikkaa.

Marraskuussa työryhmä Itkonen, Lemetti, Pyykkönen ja Ylinen tuovat näyttelyynsä teoksia, joissa he käsittelevät muutosta, muutosvoimia ja toisaalta pysyvyyttä – niiden vaikutusta meihin ja ympäröivään kulttuuriin. Näyttelyvuoden 2021 päättää joulukuussa Susanna Kaapu näyttelyllään Kaiken yllä valo. Näyttelyn kokoavana teemana on metsä ja siellä piilottelevat autiotalot sekä eläimet.

“Ensi vuoden aikana on kävijöille jälleen tarjolla monipuolinen kattaus erilaisia teemoja, tekniikoita ja sisältöjä”, Mäki-Kerttula iloitsee.

Kaikkiin näyttelyihin on vapaa pääsy.