“Isoihin saappaisiin olen astumassa” – 16-vuotiaasta Henri Jokisesta PNP-orkesterin solisti

Henri Jokista tullaan kuulemaan alkuvuodesta lähtien PNP-orkesterin solistina.

Sastamalan Häijäässä asuva Henri Jokinen ottaa ensi vuonna urallaan ison harppauksen eteenpäin. 16-vuotias laulajalupaus on nimittäin kiinnitetty PNP-orkesterin solistiksi.

PNP:n taustalla on Pekkaniskan Pojat eli yksi Suomen suosituimmista tanssiorkestereista. Sen kokoonpano muuttui loppuvuodesta, kun solisti Matti Venetvaara päätti jättää yhtyeen koronapandemian aiheuttaman keikkahävikin vuoksi.

Keväällä peruskoulunsa päättänyt Jokinen täyttää nyt Venetvaaran saappaat.

“Isoihin saappaisiin olen astumassa, kieltämättä ilmassa on pientä jännitystä. Olihan se kunnia-asia, että pyydettiin mukaan näin isoon orkesteriin. Nyt odottelen innolla, että pääsen keikoille ja tapaamaan uusia ihmisiä”, nuori mies tunnelmoi.

Bändin jäsenet ovat Jokiselle tuttuja, sillä hän on laulanut Pekkaniskan Poikien säestyksellä muutamia kertoja Häijään Tanssikrouvilla.

“Niistä esiintymisistä jäi hyvä maku. Toivottavasti minut otetaan nyt yleisön keskuudessa yhtä hyvin vastaan.”

Syksy studiossa, alkuvuodesta levy

Henri Jokinen kruunattiin kesällä 2019 Seinäjoella Tangonuori-kilpailun kuninkaaksi. Sen jälkeen tummaäänisen tulkitsijan keikkakalenteri täyttyi vauhdilla.

“Koronan takia tämän kesän keikat peruttiin yksityistilaisuuksia lukuun ottamatta. Onneksi niissä on sentään päässyt laulamaan.”

Syksyn häijääläinen rauhoitti ihan toisesta syystä. PNP-orkesteri vietti sen pitkälti studiossa, ja tammikuussa yhtyeeltä ilmestyy levy Kuutamolla kahden. Jokinen kuvailee levyntekoprosessia ikimuistoiseksi.

“Siinä pääsi näkemään kokonaan uusia juttuja. Oli mielenkiintoista seurata ihan läheltä, miten levy purkitetaan.”

Jokinen lupaa, että PNP tarjoilee tanssikansalle Pekkaniskan Poikien tyylistä tanssittavaa menoa. Perinteinen tanssimusiikki on myös nuorelle laulajalle läheisin genre.

Hän kertoo kuuntelevansa sujuvasti melkein mitä tahansa, mutta haluaa itse laulaa iskelmää ja viedä sen ilosanomaa eteenpäin.

Musiikista ammatti

Uusi vuosi tuo Henri Jokiselle tullessaan myös uudet opinnot. Hän ryhtyy opiskelemaan Saskyn Ikaalisten toimipisteessä musiikkituotantoa, joka tähtää musiikkimanagerin tutkintoon.

“Opinnoista on varmasti hyötyä tulevassa elämässä ja laulamiseen yhdistettynä.”

Jokinen tunnustaa haaveilevansa siitä, että pystyisi elättämään itsensä tulevaisuudessa musiikilla.

“Se on ollut haave aina, kun olen miettinyt mitä alkaisin aikuisena työkseni tehdä. Sitä tavoitellaan, ilman muuta.”

Henrin haastattelu kuultavissa myös radiossa ma 28.12. klo 12 ja 18 uutisten jälkeen taajuuksilla Iskelmä Sastamala (97,7 Mhz), Kankaanpää (105,3 Mhz) ja Hämeenkyrö (96,9 Mhz).