
Tiistaina aamulla kello 9 Vinkin vapaa-aikakeskuksessa Sastamalassa valmistaudutaan joukkorokotuksiin. Koronaviruspandemian seurauksena suurin osa liikuntasalin pinta-alasta on lohkaistu rokotustilaksi. Koeponnistus tapahtui viikko sitten, jolloin Vinkissä rokotettiin 240 ihmistä.
Tällä kertaa jaossa on 300 rokoteannosta, kertoo terveydenhoitaja Sari Kukkula.
Kukkula ja lähihoitaja Piia Heikkilä kollegoineen laittavat aineet ja annokset valmiiksi. Rokotuspisteistä tarkistetaan, että koneet, ohjelmat ja nettiyhteys toimivat.
Halliin on rakennettu vanerilevystä ja oranssin värisestä muoviverkosta väliseiniä. On odotustila heille, jotka ovat menossa rokotettavaksi sekä heille, jotka ovat jo saaneet rokotukset. Pistoksen jälkeen pitää odottaa 15 minuuttia ennen kuin saa poistua paikalta. Odotustiloihin on aseteltu tuoleja väljästi. Vanerista koottuja rokotushuoneita – eli rokotuslinjoja – on viisi. Niihin on annettu aikoja kymmenen minuutin välein.
”Minusta tämä paikka ja puitteet ovat oikein hyvät ja toimivat joukkorokottamiseen. Vaikka rokotuskopeissa ei ole ovia, on niissä näkösuojaa riittävästi, jotta jokaisen yksityisyys säilyy”, Heikkilä ja Kukkula tuumaavat.
Naisten mukaan kaikki sujui viime viikolla mallikkaasti.
”Suurin osa ihmisistä saapui sopivasti hieman ennen h-hetkeä. On hyvä muistaa, että esimerkiksi puoli tuntia ennen omaa rokotusaikaa ei vielä kannata pyrkiä sisälle odottamaan. Se ei ole joukkorokotustapahtuman ideana.”

“Ei tuntunut missään”
Toimittaja poistuu turvallisuussyistä pihalle ennen rokotusrumban alkua. Henkilöautoja ja yksi suurempi taksi pysäköi paikoitusalueelle. Tulee iäkkäitä pariskuntia ja yksittäisiä vanhuksia, jotkut saapuvat läheisensä saattamana.
Kalle Lehtimäki, 84, Sastamalan Keikyästä kertoo varanneensa rokotusajan netistä.
”Minusta se kävi kätevästi. Hyvä kun nyt saan rokotteen. Poikkeuksellisia aikoja elämme”, Lehtimäki juttelee.
Vammalassa asuva Kaarina Grundström, 78, saapuu paikalle itseään iäkkäämmän puolisonsa kanssa.
”Tyttäremme varasi meille rokotusajat netistä. Emme olisi itse osanneet sitä tehdä. Onneksi meillä oli läheinen ihminen auttamassa, kaikilla ei näin ole. Kunnissa on erilaisia käytäntöjä ajanvarausten suhteen, se mietityttää”, Grundström sanoo.
Noin 20 minuutin kuluttua Kalle Lehtimäki on saanut rokotuksen ja vaikuttaa tyytyväiseltä:
”Se oli noppeeta toimintaa. Hyvin ja sujuvasti meni!”
Myös Kaarina palaa paikalle kokemusta rikkaampana:
”Oli hyvät tilat ja miellyttävät hoitajat. Rokotus ei tuntunut missään.”






