
Sastamalassa on parhaillaan käynnissä selvitys kirjastopalveluista. Kirjastojen säilyminen ja kehittäminen, mahdollisesti myös palvelun monipuolistaminen eräänlaiseksi yleislainaamoksi on myös selvittämisen arvoinen asia.
Mutta siinä missä selvitys koskee fyysisesti paikallaan pysyviä kirjastoja, koskee se myös kirjastoauton palveluja. Omalla kylälläni Vammalan Myllymaassa kirjastoauto on käytännössä ainoa kaupungin palvelu, ja niin se on monella muullakin pysäkillä täällä haja-asutusalueella. Kirjastoauto palvelee koulujen ja päiväkotien lisäksi ns. iltapysäkeillä. Iltapysäkeihin kuuluvat kuitenkin myös mm. Sastamalakoti ja Hopun vanhainkoti.
Itse olen käyttänyt kirjastoauton palveluja pienestä pitäen. Henkilökunta on palvelualtista, varatut kirjat huolehditaan asiakkaille ja aina on tarjolla myös uutta kirjallisuutta. Minulle kirjastoautolla käynti on myös sosiaalinen tapahtuma, sillä siellä tavataan tuttuja ja monta kertaa kirjastoauton lähdettyä käy meidän pysäkillä melkoinen pälätys. Kirjastoauto tuo meille haja-asutusalueella kaupungin palvelut lähelle.
Sastamalan nykyinen kirjastoauto on otettu käyttöön vuonna 2004. Kirjastoautolla ajetaan paljon huonokuntoisilla sorateillä, kelissä kuin kelissä ja on selvää, että nykyisen auton korjaustarve lisääntyy näillä kilometreillä jatkuvasti. Perusteellinen auton korjaus ei ole pitkäaikainen ratkaisu, auton mitta alkaa kerta kaikkiaan tulla päähänsä.
Kirjastoautolla toimitettiin viime talven aikana käyttäjäkysely, johon vastauksia tuli yli 100 kappaletta. Kyselyn perusteella kirjastoauto on n. 40% sen käyttäjistä ainoa kirjastopalvelu ja lisäksi n. 50% käyttäjistä pääasiallinen kirjastopalvelu. Kiinteään kirjastoon on yli 30 % kirjastoauton käyttäjistä yli 10 kilometriä.
Huomioitavaa kirjastoauton käyttäjissä on myös se, että auton käyttäjistä n. 30 % on alle 60-vuotiaita, tässä on siis huomioitu vain iltapysäkkien käyttäjät. Yli 90% kirjastoauton iltapysäkkien käyttäjistä kokee palvelun hyvin tärkeänä. Myös koulupysäkkien käyttäjistä yli 60%, siis lapsista ja nuorista, kokevat kirjastoauton välttämättömänä palveluna!
Käyttäjäkyselyn perusteella on selvää, että kirjastoautotoiminnan halutaan jatkuvan. Kirjastoauto voisi olla tulevaisuudessa osa kaupungin muutakin palvelutarjontaa, esimerkiksi osa liikunta- tai hyvinvointipalveluja, vain mielikuvitus on rajana.
Sastamalaa kutsutaan kirjapääkaupungiksi. Millaisen kuvan kaupungistamme saa, jos kirjastoverkkoamme heikennetään?
Sinikka Lakkinen, Sastamala
maatalousyrittäjä ja innokas kirjanystävä,
kuntavaaliehdokas (kesk)