
Säkylässä Köyliön Kirkkosaareen johtavalle Polsun sillalle, maantiellä 12689, joudutaan asettamaan raskasta liikennettä haittaava painorajoitus puupaalujen lahovaurion vuoksi.
Sillalle asetetaan 20 tonnin painorajoitus ajoneuvoyhdistelmän suurimmalle sallitulle massalle. Rajoitus mahdollistaa linja-autojen kulun sillalla, mutta raskaat kuorma-autot ja ajoneuvoyhdistelmät joutuvat jatkossa kiertämään sillan.
Painorajoituksella pyritään turvaamaan sillan turvallinen käyttö siihen saakka, kunnes silta saadaan uusittua.
Kiertomatka on pisimmillään reilu 10 kilometriä. Kiertoreitti kulkee maantietä 2131, valtatietä 2 ja maantietä 2140 pitkin. Painorajoitus tulee voimaan, kun merkit on asetettu maastoon. Merkit on tilattu, mutta niitä ei ole vielä saatu. Painorajoitusmerkit asetetaan sillan molempiin päihin. Lisäksi tien molempiin päihin asetetaan ennakkomerkit painorajoitetusta sillasta.
Uuden sillan rakentamiseen menee useampi vuosi
Polsun sillalle tehtiin aiemmin tänä kesänä laajennettu yleistarkastus, jossa keskityttiin sillan kantaviin rakenteisiin eli puupaaluihin. Puupaaluja kairattiin laajasti ja osassa puupaaluja havaittiin melko laajallekin levinnyttä lahovauriota. Lahovaurio heikentää merkittävästi sillan kantavuutta.
“Tavoitteena on käynnistää vuonna 2022 tiesuunnitelman laatiminen uudesta sillasta. Menee kuitenkin vielä useampi vuosi, ennen kuin uusi silta on rakennettu. Uuden sillan rakentamisen alustava kustannusarvio on noin 3 miljoonaa euroa”, Varsinais-Suomen ely-keskus toteaa tiedotteessa.
Polsun silta on puukantinen teräksinen jatkuva palkkisilta, jonka puukansi on päällystetty. Se on rakennettu vuonna 1965. Liikennemäärä sillalla on noin 550 ajoneuvoa vuorokaudessa, josta raskasta liikennettä on alle 50 ajoneuvoa vuorokaudessa.