Lukija ihmettelee törkeää roskaamista: “Keräsimme yli 50 eineskäärettä Varikonkadun ja Ratakadun väliseltä alueelta”

Roskat löytyivät Varikonkadun ja Ratakadun väliseltä alueelta Sastamalantien kevyen liikenteen väylän varrelta. Kuva: Antti Laaksonen.

Alueviestin lukija Antti Laaksonen lähetti tiistaina toimitukseen kuvia keräämistään roskista. Mukana olivat seuraavat terveiset:

“Aamulenkillä tiistaina 26. lokakuuta keräsimme yli 50 pizza- ja muuta eineskäärettä Varikonkadun ja Ratakadun väliseltä alueelta Sastamalantien kevyen liikenteen väylän varrelta. Pakkaukset on kerätty pidemmältä ajalta ja tuotu tarkoituksella paikalle. Osa oli pusseissa ja osa levinnyt ympäristöön. Viime talvena teimme samanlaisia löytöjä ja nyt pitkästä aikaa uudestaan. Sopii vain ihmetellä mikä tämän touhun motiivi on.”

Melkoinen kasa muovijätettä. Kuva: Antti Laaksonen.
Einekset ovat maistuneet. Kuva: Antti Laaksonen.