LP-Vampulalle kolmas peräkkäinen kotivoitto – “Toivottavasti pysymme tällä tiellä”

LP Vampula jatkoi keskiviikkona hyvää tekemistä kotisalissaan. Kuva: Antti Kaskinen.

Mestaruusliigan keskiviikkoillan ottelussa LP-Vampula Huittinen ja Puijo Wolley ratkoivat myös jatkopaikasta Suomen Cupissa. Vampula voitti ottelun erin 3-1 (25-19, 25-23, 24-26, 25-17) ja jatkaa cupissa LP Viestiä vastaan. Ottelu pelataan joulukuun alussa Salossa.

LP-Vampula Huittisen ja Puijo Wolleyn ottelu alkoi Puijon johtaessa jo lukemin 7-2. Vampula heräsi ja kuroi eroa umpeen pikku hiljaa. Laura Laukkasen komealla vastapallolla tilanne oli jo 13-13. Puijo pani hanttiin, mutta Vampula ei antanut periksi, vaan siirtyi johtoon ja vei erän lopulta lukemin 22-19.

Toinen erä oli ensimmäisen uusinta, sillä Puijo vei erää jo tylysti 3-8 Vampulan virheiden avustamana. Vampula kuitenkin uskoi tekemiseensä ja tuli vähitellen erään mukaan. Tilanteessa 8-12 nähtiin pitkä palloralli, joka oli melkoista rähmimistä kummaltakin joukkueelta. Pisteen vei Puijo. Erä oli jo tilanteessa 10-17, kun Vampulan päävalmentaja Ziga Kos vaihtoi passariksi Pipsa Roivaisen ja siirsi Elvita Dolotovan sivuun. Samallan liberon paikan otti Laura Liikaselta farmisopimuksella Vampulaan Raision Urheilijoista tullut Miia-Maria Jokinen.

Pipsa Roivaisen kahdeksan syötön syöttöputkella Vampula tasoitti ottelun pisteiksi 18-18. Loppuosa erästä oli tasaista puurtamista, jota johti Puijo ensin Emilia Kääntän torjunnalla ja heti perään ässäsyötöllä lukemin 20-23. Puijon verkkovirheen myötä Vampula tuli tasoihin ja voitti lopulta erän 25-23.

Päävalmentaja Ziga Kos eläytyi ottelutunnelmaan. Kuva: Antti Kaskinen.

Tasainen onnistuminen voiton avain

Kolmannessa erän alussa Vampula otti komennon käsiinsä ja johti erää lukemiin 5-3. Puijo tuli tasoihin ja tasatahtia askellettiin aina tilanteeseen 8-8. Vampula vei erää lukemin 12-8. Puijo pani koko ajan vahvasti hanttiin ja vaikka Vampula johti jo erää lukemin 19-15, Puijo tuli rinnalle ja erässä mentiin jatkopalloille. Tilanteessa 24-24 Vampulan torjunta meni leveäksi, jonka jälkeen LP-Vampulassa aiemmin pelannut Hilkka Hujanen löi pallon ykköskulmaan ja naulitsi erälukemiksi 24-26.

Neljännessä erässä Vampula kiri 12-7 johtoon ja Puijo sortui virheisiin. Tilanne oli jo 20-10 ja ottelu näytti selvältä. Ziga Kos nosti kentälle erän loppuvaiheessa juuri nuorten alle 19-vuotiaiden maajoukkueessa Pohjois-Euroopan mestaruuden voittaneen hakkuri Selma Räsäsen ja ykkössarjajoukkueesta yleispelaaja Heini Ahtolan. Puijo kuroi ottelupallotilanteessa Vampulan etumatkaa umpeen ja erä sekä ottelu päättyi Heini Ahtolan hyökkäykseen pistein 25-17.

Puijon parhaana palkittu Hilkka Hujanen totesi, että ottelu oli melkoista vuoristorataa eikä vastannut sitä, mitä Puijon odotetaan pelaavan.

“Tiesimme tasan tarkkaan, miten Vampula pelaa, mutta emme pystyneet vastaamaan siihen”, totesi Hujanen.

LP-Vampulan paras pelaaja Laura Laukkanen totesi, että tämä vuoristorata ei ollut Vampulalle helppo.

“Saimme vääntää palloja ja taistella kovasti, mutta onneksi meiltä tuli tasainen onnistuminen kaikilta. Se oli avain voittoon.”

Puijon parhaana palkittiin Hilkka Hujanen, kotijoukkueesta palkinnon sai Laura Laukkanen. Otteluisäntänä oli Euran Erikoispaperit ja palkinnot jakoi toimitusjohtaja Riitta Suoja. Kuva: Antti Kaskinen.

Väsymystä lähinnä tunnetasolla

Passarinvaihdolla kesken ottelun ei Laukkasen mielestä ole suurta merkitystä, sillä treeneissä pelataan kummankin passarin kanssa.

“Ottelu oli meiltä ihan hyvä esitys ja olemme nousujohteisesti etenemässä. On hieno nähdä, että pystymme ottamaan hyviä voittoja. Toivottavasti pysymme tällä tiellä.”

Vampulan päävalmentaja Ziga Kos onnitteli Puijoa.

“He antoivat meille todella hyvän vastuksen ja painostivat kovaa. Etenkin vastaanotossa he aiheuttivat meille vaikeita tilanteita. Meillä oli pelirytmin kanssa ongelmia. Toinen erä olisi voinut päättyä kumman tahansa voitoksi.”

Passarivaihtoa hän perusteli sillä, että tämä ottelu oli Vampulalle viides ottelu kolmen välipäivän rytmillä. Pelaajissa näkyi väsymystä lähinnä tunnetasolla. Ottelu oli samalla cup-ottelu, jossa mitä tahansa voi tapahtua ja yksi ottelu ratkaisee jatkopaikan.