Huittisissa oltiin tärkeän asian äärellä – Leijonat osallistuivat yhdessä kiusaamisen vastaiseen kampanjaan

Kuvassa vasemmalta Lions Club Huittinen/Doriksen presidentti Aliisa Isotalo ja Lions Club Huittinen/Gerdan presidentti Rauni-Eliisa Wasell sekä illan luennoitsija Marjaana Mitikka. Kuva: Riitta Heikkilä.

Suomen Lionsliiton valtakunnalliseen KiTeNet- eli Kiusaamisesta terveeseen nettikäytökseen -kampanjaan osallistuttiin myös Huittisissa. Pellonpuiston auditoriossa pidettiin kampanjaan liittyvä tilaisuus 16. marraskuuta paikallisten klubien eli LC Huittisten, Huittinen/Doriksen, Huittinen/Gerdan, Lauttakylän ja Vampulan toimesta.

“Suunnittelimme niin sanotun Huittisten mallin. 107 M-piiri on valmentanut kaksi henkilöä vetämään KiTeNet -tilaisuuksia. Otimme yhteyttä toiseen heistä, nakkilalaiseen kielten opettaja, valokuvaaja Marjaana Mitikkaan ja piirin palvelujohtaja Pasi Kallioiseen ja sovimme tilaisuuden järjestämisestä”, huittislaiset taustoittavat.

Kohderyhmänä olivat koulujen kolmas- ja neljäsluokkalaisten huoltajat. Tiedot opettajille ja huoltajille menivät koulun Wilma-järjestelmän kautta ja mainostusta tehtiin myös somessa.

“Me järjestäjät koimme, että aihe; kiusaamisesta terveeseen nettikäytökseen, on hyvin ajankohtainen ja tärkeä.”

Huoltajien lisäksi klubien edustajia oli kiitettävästi paikalla, tulipa naapurikuntien klubeistakin muutamia leijonia seuraamaan Huittisten tilaisuutta.

Marjaana Mitikan luento oli mielenkiintoinen. Hän käsitteli aihetta paljon KiTeNetistä liiton sivuille tehdyn aineiston ja KiTeNet -vihkosen materiaalin pohjalta. Hänellä oli käytännön esimerkkejä esimerkiksi tapahtuneista nettikiusaamisista ja digipelaamisesta tulleista oireista. Hänellä oli aiheita ryhmäkeskustelua varten. Jonkin verran asiasta keskustelua syntyikin.

Tilaisuuden päätteeksi jutustelua oli mahdollista jatkaa kahvi- ja pullatarjoilun äärellä ruokalassa. Tilaisuus on mahdollista järjestää uudestaan keväällä 2022.

Yhdessä voimme tehdä paljon.

Minnamari Salmivaara

Marjaana Mitikan luento oli mielenkiintoinen. Kuva: Rauni-Eliisa Wasell.