
Hukkasen yrittäjäperheen omistamat Kalaneuvos ja Nordic Trout ostavat kalankasvatusta ja -jalostusta harjoittavan virolaisomisteisen Heimon Kala Oy:n.
“Haluamme vahvistaa kotimaisen kalaraaka-aineen saatavuutta ja vauhdittaa viime vuosina hyvin edistynyttä kalajalosteiden vientiä”, Kalaneuvos Oy:n ja Nordic Trout Ab:n hallitusten puheenjohtaja, kalatalousneuvos Veijo Hukkanen sanoo.
Kalaneuvos on kalanjalostusyritys ja Nordic Trout on kalankasvatusyritys.
Kauppa sisältää Heimon Kalan toiminnot Suomessa eli kalankasvatustoiminnan Houtskarissa sekä kalanjalostuslaitokset Rengossa ja Kokkolassa. Kokkolan tuotantoa Heimon Kala on ajanut alas viime syksystä lähtien. Alkujaan suomalainen Heimon Kala on ollut pitkään virolaisessa, viimeksi AS PRFoods:in omistuksessa.
Heimon Kala palaa nyt suomalaiseen omistukseen. Hukkasen mukaan yritykselle on tärkeää pitää tämä mitä suomalaisin elintarvikeketju kotimaisten yritysten käsissä.
“Kalankasvatuksesta jalostukseen ulottuva ketju koostuu Suomessa pääosin pienistä yrityksistä ja haluamme vahvistaa suunnannäyttäjän roolia kotimaisen kalan puolesta. Perheomisteisuus mahdollistaa aidon pitkän tähtäimen suunnittelun”, Hukkanen jatkaa.

Kaupalla halutaan vastata lukuisissa mielipidemittauksissakin osoitettuihin kuluttajien toiveisiin kotimaisen kalan saatavuuden puolesta, sanoo Kalaneuvoksen uusi toimitusjohtaja Hans-Mikael Helenius.
“Toimialan suurimpana yrityksenä haluamme olla suunnannäyttäjä ja osoittaa, miten kala on trendikästä, terveellistä ja maukasta ruokaa sekä erittäin vastuullinen valinta ilmasto- ja ympäristönäkökulmasta.”
“Olemme viime vuosina investoineet 30 miljoonaa euroa kalanjalostustehtaan laajennukseen Sastamalassa ja olemme pohjoismaiden suurin kalansavustaja. Kiitos Kalaneuvoksen henkilöstön, jonka valmiuksia oppia uutta ja kehittää toimintaa pidän esimerkillisinä”, Helenius kehuu.
Yrityskaupalla pystytään vastaamaan paremmin myös valtioneuvoston vahvistamaan kotimaisen kalan edistämisohjelman tavoitteisiin, muistuttaa Nordic Troutin toimitusjohtaja Alf-Håkan Romar.
“Houtskarin kalankasvatuslaitos tuo meille lisää kotimaista kalaa, ja sen lisäksi hankinta vaikuttaa myös muiden kasvatuslaitostemme kehitysmahdollisuuksiin.”
Yrityskaupan ehtojen oletetaan vahvistuvan helmikuun 2022 loppuun mennessä.
Jälleen kerran rohkeita päätöksiä kotimaisuuden puolesta! Kiitos rohkeista päätöksistä Hukkasille!
Hyvä, hyvä!
Yrittäjyyden ja investointien kautta Suomen talous saadaan takaisin raiteilleen.