Onko Sastamala todella nuorisovastainen paikkakunta? – “Täällä halutaan tasapäistää kaikki erilainen”

Mouhijärvellä sijaitseva kokonaisuus pitää sisällään vetureita ja vaunuja. Puukuormaakin sillä voi kuljettaa. Kuva: Leo Saha.

On ikävä todeta, että Sastamalan virkamiehet, vasten tosiasioita, haluaa nujertaa nuoren henkilön ja hänen pitkäaikaisen ja kehittävän harrastuksensa, harrasterautatien. Muilla paikkakunnilla tällaista yritteliäisyyttä arvostetaan, jopa tuetaan harrastamaan.

Sastamalassa ei suvaita erilaista, yksilöllistä harrastusta, täällä halutaan tasapäistää kaikki erilainen. Niinpä varoitankin perheitä ja nuoria, jos perheessänne harrastetaan jotain muuta kuin joukkuelajeja, niin älkää muuttako Sastamalaan!

Onhan tämä nuorten harrastamisen mitätöiminen tullut esille aikaisemminkin, kun on päätöksiä tehty Mouhijärven yhteiskoulun tulevaisuudesta. Niiden sekoilujen takia monet perheet ovat peruneet tonttivarauksensa Tiisalan alueelta.

Osmo Soininvaara on ollut vuosia päättämässä Helsingin ympäristörakentamisesta, hän peräänkuuluttaa päätösten teossa tunneälyä.

R.L.

  • Mää vaan

    Tämähän ei ole lähtenyt päättäjistä, vaan naapuri mökkiläisten tekemistä valituksista.

    • Paikallinen

      Etkö lukenut juttua tästä junaradasta? Kaupunkihan ei pysty myöntään tuolle viritelmälle lupia järven rantaan. Turha siinä on kaupunkia taikka virkamiehiä syyllistää! Mielestäni olisi järkevää kysyä naapureiden mielipiteet ja hoitaa mahdolliset lupa-asiat ENNEN projektin alkua.

      • Naa

        Eiköhän se ole niin että jos ei olisi naapuri valittanut niin ei olisi ollut mitään ongelmaa? Toki naapuri saa valittaa ja rakentamisohjeistuksia ja -ehtoja tulee noudattaa. On se niin mukavaa kun pääsee valittamaan. Se on vaan periaatteen vuoksi mukava käyttää valitusoikeuttaan ja estämään muiden harrastaminen, on sitten omassa elämässä edes jotain. Onneksi on mukaviakin naapureita! Ei taida moni valittaja ymmärtää että ei aina kannattaisi pitää kiinni niistä omista oikeuksistaan viimeiseen saakka, se voi joskus haitata vaikka jonkin palvelun saantia kun leviää hankalan ihmisen maine.

  • Omituinen höpöttäjä

    Vedotaan johonkin ihme rakennuskieltoon, vaikka kysymys ei ole rakennuksista vaan tiestä.

Kommentointi ei ole käytössä.