Kokoomuksen ja RKP:n valtuustoryhmä vaatii: Sastamalan ystävyyskaupunkiyhteistyö Kashinin kanssa jäädytettävä

Sastamalassa juhlittiin vuonna 2019 venäläisen ystävyyskaupunki Kashinin kanssa 50 vuotta jatkunutta yhteistä taivalta. Kashinin kaupungin edustajat vierailivat juhlavuoden kunniaksi Sastamalassa ja osallistuivat kaupungin 10-vuotissyntymäpäiville. Aleksander Belov (vasemmalla) ja German Balandin (oikealla) ojensivat Jari Anderssonille Kashinin tuliaisina kaksi kissaa. Arkistokuva.

Sastamalan Kokoomuksen ja RKP:n valtuustoryhmä vaatii Sastamalan ja Kashinin ystävyyskaupunkisopimuksen jäädyttämistä.

“Venäjän valtio on hyökkäyksellään Ukrainaan rikkonut törkeästi kansainvälistä oikeutta, kansojen itsemääräämisoikeutta sekä aiheuttanut hengenvaaraa ja inhimillistä kärsimystä ukrainalaisille”, ryhmä toteaa medialle toimittamassaan tiedotteessa.

Tässä tilanteessa Sastamalan kaupunki ei voi Kokoomuksen ja RKP:n valtuustoryhmän mielestä pitää yllä ystävyyskaupunkisuhteita Kashinin kaupunkiin.

Yhteistyön edellytyksenä tulee olla kansainvälisen oikeuden ja kansojen itsemääräämisoikeuden kunnioittaminen.