Yhdistyvillä Säästöpankeilla yt-neuvottelut

Aito Säästöpankin toimitusjohtaja Pirkko Ahonen.

Pirkanmaalla ja Satakunnassa toimiva Aito Säästöpankki sekä Ylihärmän Säästöpankki Etelä-Pohjanmaalta aloittavat yhteistoimintaneuvottelut. Pankit yhdistyvät kesäkuun alussa.

Yt-neuvotteluiden taustalla ovat taloudelliset, tuotannolliset ja toimintojen uudelleenjärjestelyihin liittyvät syyt. Niillä voi olla vaikutuksia henkilöstömäärään ja konttoriverkostoon.

“Organisaation uudelleenjärjestelyn avulla puramme päällekkäisyyksiä”, kuvailee Aito Säästöpankin toimitusjohtajana myös yhdistymisen jälkeen jatkava Pirkko Ahonen.

Pankit arvioivat parhaillaan yt-neuvotteluiden vaikutusta. Osalle henkilökunnasta selvitetään mahdollisuutta tarjota sijoittumista muihin tehtäviin.

Aito Säästöpankilla on konttorit muun muassa Sastamalassa Vammalassa ja Kiikoisissa sekä Säkylässä.

  • Mullikuhnuri

    Sittenpä ei ole enää mitään erityistä syytä olla asiakkaana Aito Säästöpankissa. Kun tunneside katkeaa, on helppo kilpailuttaa eri pankit. Eli verkkopalvelut.

Kommentointi ei ole käytössä.