
Sastamalalainen Satu Järvinen ja muut Apua tarvitseville Sastamalassa -ryhmän aktiivit järjestävät jälleen jouluisen tapahtuman Kauppalantalolla.
Järvisen mukaan ryhmää motivoi halu tarjota mahdollisimman monille ihmisille iloa ja pientä helpotusta arkeen.
”Me vastaamme ryhmän viesteihin ja koitamme edes jotakin pientä tehdä jokaisen hyväksi, mutta kyllä joulunaika on monelle vähävaraiselle erityisen haastavaa”, Järvinen sanoo.
Järvisen mukaan Facebook-ryhmä auttaa vähävaraisia ympäri vuoden, mutta Ukrainan sodan aiheuttama ruuan ja energian hinnan nousu on viime kuukausina näkynyt yhteydenottojen lisääntymisenä.
”Useimmiten meiltä pyydetään ruokaa. Viime aikoina on pyydetty myös polttopuita. Talven aikana mahdollisesti paisuvat sähkölaskut huolettavat melkein kaikkia, mutta paljon on ihmisiä, joilla ei kertakaikkiaan ole yhtään ylimääräistä rahaa.”
Moni haluaa auttaa
Kauppalantalolla 10. joulukuuta järjestettävän Yhteisesti hyvää -tapahtuman onnistumiseksi on jo ilahduttavan moni ilmoittautunut mukaan.
Satu Järvinen kertoo, että Lounaskahvila Sanna tarjoaa ilmaisen lounaan, Arto Satonen pullakahvit ja muun muassa Levorannan Autoliike askartelupajan tarvikkeineen. Mukana menossa on tietysti myös joulupukki. Luova Konttori Kari Jokinen on suunnitellut tapahtuman julisteen ja Vammaspaino vastannut niiden painamisesta. Arvontaan on saatu paikallisilta yrittäjiltä useampia lahjakortteja.
”Yllätyksekseni myös ulkopaikkakuntalaisia sponsoreita on innostunut asiastamme”, Järvinen kertoo.
Iloa jouluun voivat olla tuomassa kaikki kynnelle kykenevät, Järvinen muistuttaa. Hän kertoo, miten Karkun vastaanottokeskuksessa asuvat ukrainalaiset ovat ahkeroineet koristeita tapahtumatilaan.
”Heille on ollut todella merkityksellistä osallistua valmisteluihin ja antaa jotakin takaisin, koska ovat itse saaneet apua”, vastaanottokeskuksessa työskentelevä Järvinen tietää.
Anna tarpeetonta, ota tarpeellista
Monet ihmiset ovat lahjoittaneet eteenpäin jaettavaksi muun muassa kuivaruokia sekä vaatteita. Yhteisesti hyvää on myös kierrätystapahtuma. Tarjolla on mahdollisesti leluja, pelejä ja kirjoja sekä muuta kodin tavaraa.
”Otamme vastaan vain ehjiä ja puhtaita vaatteita ja kenkiä, sellaisia, joita voisit itsekin käyttää. Erityisesti nyt on tarve talvitamineille.”
Lisää ruokaa ja muuta lahjoitettavaa voi tuoda suoraan Kauppalantalolle ennen tapahtumaa perjantaina 9.12. illalla tai lauantaina aamulla.
”Soitto- ja laulutaitoisia esiintyjiä on vielä hakusessa. Olisi ihanaa saada tapahtumaan elävää musiikkia”, Järvinen miettii.
Viimeksi kun vastaava hyväntekeväisyystapahtuma järjestettiin, tuli paikalle ihmisiä viettämään aikaa ja nauttimaan ohjelmasta sekä toistensa seurasta.
“Toivonkin, että yksinäisyyttä tuntevat tulisivat paikalle. Meidän kynnyksemme on matala ja ovemme auki kaikille”, Järvinen kannustaa.







