
Niemen Tehtaat on tehnyt mittavan, konekantaa ja kilpailukykyä parantavan investoinnin.
”Kokonaisinvestointi on 1,2 miljoonaa euroa. Se on yksi yrityksen historian suurimmista kertainvestoinneista”, toimitusjohtaja Panu Niemi kertoo.
Yritys investoi uuteen sahaan, joka lisää toiminnan joustavuutta, tehokkuutta ja nopeutta. Nyt sahalla tehdään testiajoja ja se on tarkoitus ottaa käyttöön toukokuun aikana.
Koneinvestoinnin lisäksi kaksi tuotantohallia muutettiin palvelemaan paremmin sahan ja automaattivaraston käyttötarkoituksia.
”Urakat toteutettiin osana laajempaa investointiohjelmaa, joka kuuluu yrityksen strategiaan. Ilman näin isoja satsauksia ei päästä asetettuihin tavoitteisiin.”
Niemi huomauttaa, ettei investointeja tehdä vain investoimisen vuoksi. Investoinnilla täytyy aina olla riittävä käyttöaste.
”Nyt on enemmän uskoa tulevaisuuteen ja se motivoi investoimaan”, Niemi painottaa.
Nykyisessä markkinatilanteessa Niemen Tehtailla valmistettava tuotteisto koostuu isoista ja pienistä sarjoista. Isoja tuotesarjoja ovat meriteollisuuden tarpeisiin toimitettavat hytti- ja kiintokalusteet, joiden tuotanto voi koostua sadoista, jopa tuhansista kappaleista.
Pienempiä tuotesarjoja ovat esimerkiksi kuluttajamyyntiin valmistettavat sähköpöydän kannet, joiden määrät lasketaan kymmenissä kappaleissa.
”Ensin nopea suunnittelu, sitten sahaus ja koneistus joustavasti”, Niemi havainnollistaa tuotantoa.
”Se, että pystyy palvelemaan joustavasti, on yksi kalustealan tärkeimpiä menestystekijöitä.”
Miksi uit vastavirtaan ja investoit Suomeen? Tähän kysymykseen Niemi kertoo joutuneensa vastaamaan muutamaan kertaan.
”Ensimmäisenä vastaan, että yrittämisen perintö ja toisena osaamisen perinne, joka on noussut esiin varsinkin laivaprojektien myötä.”
Yrittäjän pitäisi ajatella puhtaasti pelkkää liiketoimintaa, mutta monesti myös tunteet kulkevat mukana.
”Olen vahvasti sitoutunut työntekijäkaartiin, jossa on monenlaisia persoonia. Niin sitoutunut, että heitä tulee jopa lomalla ikävä.”
Niemen Tehtaat Oy:
- Vuonna 1898 perustettu Suomen vanhin huonekaluvalmistaja.
- Perheyritys jatkaa puusepänperinteitä jo viidennessä polvessa.
- Mallisto koostuu nykyään kodinkalusteista, päivä- ja hoivakoti- ja toimistokalusteista.
- Myös isot projektitoimitukset meriteollisuuteen ovat osa Niemen Tehtaan toimintaa.
- Tuotantolaitokset sijaitsevat Sastamalan Kallialassa ja Suodenniemellä, työntekijöitä yhteensä 55.
- Tytäryritys Niemi Sofa valmistaa Virossa sohvia ja muita verhoiltuja kalusteita, työntekijöitä 35.
- Toinen tytäryritys Niemi Vietnam valmistaa Kaakkois-Aasiassa piha- ja puutarhakalusteita, työntekijöitä 70.