“LP Vampula on hurmoksessa” – Katso Hannu Moilasen ratkaisupelin kuvista koostama video

 

LP Vampula Huittisten Mestaruusliigan naislentopallojoukkue on hurmoksessa. Viime torstaina Tahto Areenalla Huittisissa kaatui OrPo, Oriveden Ponnistus, tiukan väännön jälkeen 3-2, vieden Satakuntalaisen joukkueen jo neljän parhaan joukkoon Mestaruusliigassa.

Tänään maanantaina Vampulalla on jo seuraava kova peli LP Kangasalaa vastaan. Nyt aloitetaan pelaaminen mitaleista.

Tunnelma ja äänimaailma Tahto Areenalla oli torstaina melkoinen. Mieleen tuli kieltämättä vuoden 2012 Vammalan Lentopallon keväthurmos, joka päättyi tiukan väännön jälkeen joukkueen ensimmäiseen kultamitaliin ja torijuhliin. Mitalia voisi haaveissa Vampulalle jo kaulaan sovitella ainakin näin penkiltä ja kentän reunalta katsottuna.

Henkinen kantti joukkueella on kohdallaan, pallo on tunnetusti pyöreä ja haastava hallita.

Yleisö on monesti se joukkueen tarvittava lisäpelaaja tai apukäsi. Tämän viikon keskiviikkona Tahto Areenalla taas kiehuu. Riittäkö Huittisten pienehkö tori jos joukkue hurmoksessa yllättää kaikki?

Teksti ja kuvat: Hannu Moilanen