Terasseista on tullut “toisia olohuoneita”, joissa vietetään aikaa läheisten kanssa

Kauppias Antti Valkeapää on varautunut terassirakennusbuumiin – varastossa on paljon puutavaraa.

Korona-aikana alkanut terassirakentamisen buumi jatkuu edelleen.

”Terasseista on tullut suosittuja, ne ovat kuin ”toisia olohuoneita”, joissa vietetään aikaa perheen ja ystävien kanssa, rentoudutaan ja laitetaan ruokaa”, kertoo K-Raudan kauppias Antti Valkeapää joka toimii kauppiaana kolmessa K-Raudassa. Sastamalassa, Huittisissa ja Nokialla.

”Uskon, että tämäkin kevät tulee olemaan vahva terassirakentamisen kevät”, sanoo kauppias.

K-Raudassa tilanteeseen on varauduttu.

”Puutavaraa on tuotu meidän kolmen kaupan varastoihin noin 15 perävaunuautollista. On kestopuuta, sahatavaraa, lujuusleimattua, pohjamaalattua… Monia erilaisia vaihtoehtoja”, linjaa Valkeapää.

”K-Raudan myymä puutavara on PEFC-sertifioitua. Sertifikaatti kertoo puun vastuullisesta alkuperästä. Kaikki kaupoissa varastoitu puutavara on myös kotimaista. Kestopuu tehdään suomalaisesta männystä.”

“Lajitteluun kiinnitetään entistä enemmän huomiota”, tietää Antti Valkeapää. Kompostorit ovat suositumpia kuin koskaan ennen.

Terassirakentamisessa on tärkeää kiinnittää huomiota kunnolla tehtyihin pohjatöihin ja tulevan terassin paikka kannattaa miettiä tarkkaan.

”Mihin se halutaan rakentaa – aurinkoiseen paikkaan vai varjoon, mihin kohtaa pihaa, tuleeko siihen katos vai onko se avopatio, upotetaanko jonkinlaista paljua rakenteisiin ja niin edelleen”, luettelee Valkeapää huomioon otettavia seikkoja.

”Kaikki lähtee suunnittelusta. Siihen kannattaa käyttää kunnolla aikaa ja tarvittaessa myös asiantuntija-apua. Meiltäkin tullaan asiakkaan niin halutessa paikan päälle katsomaan ja yhdessä voidaan pohtia sopivia ratkaisuja”, muistuttaa kauppias.

”Ammattilaiset osaavat ottaa sellaisetkin seikat huomioon, joita ei itse ehkä tule ajatelleeksi. Useissa alan liikkeissä – kuten meilläkin – on ammattilaisyhteistyötä, jolloin voimme olla avuksi myös terassin toteutuksessa.”

Perustukset tulee tehdä routimattomalle alustalle.

”Alla tulee olla tasainen pinta, toteutusvaihtoehtoja on monia. Terassi voidaan tehdä esimerkiksi betonilaatan päälle tai pilariperustukselle. Alla tulee aina kuitenkin olla hyvä, tasainen pohja”, ohjeistaa Valkeapää.

”Pohjatöistä ei kannata tinkiä, se kyllä kostautuu myöhemmässä vaiheessa.”

Yhteensä noin viisitoista perävaunuautollista puutavaraa on odottamassa innokkaita rakentajia Valkeapään luotsaamissa myymälöissä.

Minkälaisessa hintahaarukassa terassirakentamisessa liikutaan?

”Hinta riippuu tietysti materiaalivalinnoista, siitä kuinka suuri terassi tehdään ja mitä kaikkea siihen halutaan. Ja tietysti siitä, teetetäänkö työ ammattilaisella vai tehdäänkö se itse – eli hyvin monista seikoista. Lopullinen hinta määräytyy materiaalivalintojen ja toteutustavan mukaan” Valkeapää vastaa.

Terassirakentamisen lisäksi suosiotaan kotitalouksissa ovat kasvattaneet kiihtyvää tahtia myös kompostorit.

”Kompostoreita menee joka päivä, lämpöeristetyt, lämpömittarilla varustetut mallit ovat suosituimpia”, kertoo Valkeapää. Kompostointi-innostus perustuu halusta kierrättää – mutta myös uusista jätemääräyksistä.

”Kompostoinnissa tärkeää on käyttää oikeanlaisia, suositeltuja lisäaineita kuten kompostikuiviketta ja kompostia pitää möyhiä välillä”, hän neuvoo.

”Ja tietysti pitää muistaa, että sinne pitää laittaa vain biohajoavaa jätettä.”

Lajitteluun ja ekologisempaan elämäntapaan on selkeästi kiinnostusta.

”Ja vähentäähän se perusjätettä kun sekajätteeseen ei laiteta biohajoavaa jätettä vaan se laitetaan omaan astiaansa. Lisäksi kompostijäte voidaan myöhemmin hyödyntää.”

Kompostin hankkimisessa sen käyttötarkoitus ja taloudessa asuvien henkilöiden lukumäärä ovat ratkaisevia.

”Asiantuntijan apua kannattaa käyttää tässäkin asiassa, ammattilainen osaa neuvoa valitsemaan oikeanlaisen kompostorin.”

“Kaikki myymämme puutavara on PEFC-sertifioitua”, Valkeapää kertoo. Sertifikaatti kertoo puun vastuullisesta alkuperästä.